Винетните такси да бъдат годишна, тримесечна, месечна, седмична и уикенд, решиха депутатите. Винетките ще бъдат електронни и ще важат от деня, посочен като начална дата при заплащането им.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Минималната пътна такса, която се дължи за ползване на платената пътна мрежа, е тази за уикенд винетка, според приетите окончателно промени в Закона за пътищата.
Винетките ще се заплащат след деклариране на регистрационния номер на превозното средство и ще важат само за него. В случай на прехвърляне на собствеността на превозното средство, винетката ще запазва валидността си. На винетката ще бъде регистрационният номер на пътното превозно средство, категорията му, датата на плащане и валидността.
Винетна такса ще се заплаща от МПС за превоз на пътници и за превоз на товари, както и такива с повишена проходимост. Ако към превозното средство има ремарке и за него ще се заплаща винетна такса.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
С направените промени в Закона за пътищата предстои и въвеждането на смесена система за таксуване на различните категории пътни превозни средства. Размерът на таксите за движение по платената пътна мрежа ще се определя от министрите на финансите и на регионалното развитие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Електронната система за събиране на пътните такси ще се поддържа от Агенция „Пътна инфраструктура", които ще могат да се заплащат по електронен и банков път, както и на определените за това пунктове. АПИ ще определи и къде да бъдат разположени терминалите за самотаксуване.
Тол системата трябва да заработи на 16 август 2019 г., а винетките стават електронни от 1 януари 2019 г.