Няма шанс КТБ да започне отново работа, без значение в какъв размер са обезценените активи на банката. Вероятно още следващата седмица БНБ ще започне процедура по несъстоятелност. Това заяви икономистът Любомир Дацов пред "Фокус" по повод данните от одита за КТБ.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
„При такъв размер на провизиране на кредитите, което означава, че има налични кредити, но те едва ли могат да бъдат събрани, тези пари са дадени, вложени в предприятия, но нямат обезпечения насреща. Ако дадете пари на някого и след това не си ги търсите или просто нямате документ, затова едва ли той ще ви ги върне“, обясни икономистът.
Според него недостигът от 1,6 млрд лева във Фонда за гарантираните депозити не е толкова голям проблем за държавата и банките и средствата ще бъдат намерени.
„За някои хора тази сума звучи фантастично, но за държавата и банковия сектор тази сума не е толкова голяма. Важно е хората да знаят, че банките дължат тези пари във фонда и не е нужно да се вземат от бюджета. Ще бъде емитиран дълг, но в последствие той ще бъде възстановен от вноските на банките в този фонд. След отнемането на лиценза на банката трябва да се види по каква схема ще бъдат осигурени съответно депозитите“, каза още Дацов.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Дори след евентуалното отнемане на лиценза на КТБ гражданите трябва да знаят, че гарантираните депозити няма да бъдат изплащани веднага, а поетапно, допълни експертът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления