В Корпоративна търговска банка има 300-400 млн. лева „суха пара” и тя може да послужи за частично покриване на гарантираните от закона влогове в КТБ. Това казва мажоритарният собственик на банката Цветан Василев.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Василев дава отговор и дали кредитният портфейл на КТБ не е бил насочен към кухи фирми. "Многократно съм пояснявал, че в кредитния портфейл на банката, по-специално в частта, свързана с т. нар. „инвестиционно кредитиране", има известна асиметрия. Същевременно като председател на надзорния съвет на банката не съм бил в състояние, а и в положение, да следя колко коректно са били ръководени фирмите-кредитополучатели от Бисер Лазов, Албена Андреева, Теодора Танева и Венета Николова (бел. ред. - хората, които обвинението разпитваше за ситуацията в КТБ). До настоящия момент не съм разполагал с данни, че средства са били отклонявани", казва едно към едно банкерът.
Убеден съм, че одитният доклад за КТБ ще бъде политически мотивиран и ще се основава на „липсата” на кредитни досиета. По този повод искам да кажа, че в правната кантора, обслужваща следствието и прокуратурата, несъмнено са налични копия от всички кредитни файлове и схеми с взаимовръзки, педантично предоставени от „услужливите кошаревски свидетели”. Целта е да се вземе на безценица всичко в КТБ, което е от интерес за ликвидаторите, твърди Василев в интервю за вестник „Банкеръ”. Той дори смята, че сигналът, че е откраднал 206 млн. лева от банката е само подписан от Искров, а друг му го е написал и сложил за подпис. Защо БНБ третира КТБ и ПИБ по различен начин – нека отговори Искров и нека каже дали още в първия ден на кризата не му предложих БНБ да излезе с официална позиция, а той отказа, нападна банкерът.
Василев е категоричен, че квесторите в КТБ са се превърнали в „изнесено звено на следствието и прокуратурата”. Оздравителният процес, осъществен от тях, стига до абсурда да не се разрешава погасяване на кредити за сметка на налични средства в КТБ, твърди банкерът. И посочва – квесторите не защитиха интересите на КТБ във връзка с извънредно общо събрание на „Булгартабак Холдинг" по искане на миноритарните акционери срещу политиката на неговия мениджмънт и мажоритарния акционер, неглежиращи техните интереси. Квесторите не защитиха интересите на КТБ като кредитор на единия от акционерите във фабриката „Юрий Гагарин", добавя Василев.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Според мажоритарния собственик на КТБ обвиненията на БНБ, че EPIC не представлявал надлежно акционерите в банката са „жалки и смехотворни”. Да не забравяме – БНБ първо декларира готовност да говори с EPIC за оздравяване на банката с обсъждане на конкретни параметри и стойности, а после позицията на Централната банка се завъртя на 180 градуса, припомня Василев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Цветан Василев посочва и „в основни линии” какъв е планът му за оздравяване на КТБ. Това щяло стане чрез изкупуване на определен обем кредитни експозиции, съгласувани с БНБ. На практика това означава да се откупи поет риск чрез дадени в миналото от нея кредити т.е. да се превърне в пари, които да са гаранция срещу поети задължения - провизии. Не става категорично ясно откъде ще дойде капиталът за изкупуване на кредитни експозции, нито какъв е рискът, който трябва да се покрие.
Интересно е и как банкерът коментира разследването, което се води срещу него в Лихтенщайн. Според Василев информацията за разследването била „поредният технологичен брак на центъра за финансов инженеринг в лицето на българското следствие и прокуратура”.