Цените на петрола се понижиха в сутрешната търговия като европейския сорт върви към шеста поредна седмица на понижение.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Основната причина е, че договорените съкращения на добива от страна на ОПЕК+ се оказват по-малки от очакваното, предаде Ройтерс.
Още: Официална покана към Бразилия да влезе в ОПЕК+
Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, се понижиха с 39 цента или 0,5 на сто до 80,47 долара за барел в азиатската търговия.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Котировките на американския лек суров петрол отчетоха спад от 23 цента или 0,3 на сто до 75,73 долара за барел, пише БТА.
Шеста седмица понижение
Цените на сорта Брент са на нива, по-ниски от затварянето миналата седмица, но американският сорт компенсира някои загуби и се търгува малко по-високо равнище от миналата седмица.
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
ОПЕК+, която добива над 40 на сто от световния петрол, се фокусира върху намаляване на производството. Цените паднаха от около 98 долара за барел в края на септември заради опасения от по-слаб икономически растеж през 2024 г. и очаквания за излишък в предлагането.
Още: Европейската нефтохимическа индустрия е в смъртна агония
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Срещата на ОПЕК+
Саудитска Арабия, Русия и други страни от ОПЕК+ се споразумяха за доброволно намаляване на добива с 900 000 барела на ден в допълнение към вече съществуващите съкращения на производството с 1,3 милиона барела на ден. Представителите им по-рано бяха обсъдили до 2 милиона барела на ден в нови ограничения на добива.
От "Голдман Сакс" посочиха, че ходът на производителите на петрол е "временен отговор" и "труден за изпълнение", отбелязва Ройтерс.
Саудитска Арабия, Русия, ОАЕ, Ирак, Кувейт, Казахстан и Алжир обявиха след срещата, че съкращенията, възлизащи общо на 2,2 милиона барела на ден, ще бъдат отменени постепенно след първото тримесечие, ако пазарните условия позволяват.