Невъзможността за плащане рядко е реална причина за забавяне на задълженията в България, става ясно от данни на Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ).
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
У нас има много хора с депозити, но длъжниците не посягат към тях, за да покрият дълговете си, особено, ако неплатените сметки са под 100 лв., коментира днес Димитринка Гринко, директор на Сайкъл Кредит, член на АКАБГ, предаде БГНЕС.
Към спестяванията си българите прибягват, единствено когато стане изключително наложително. Ако са изправени пред сериозни последици или кредитора им предложи специални условия за погасяване, са склонни да нарушат спестовния си план за сметка на натрупаните дългове.
Специалните условия, които кредиторите предлагат за стари дългове са например опрощаване на лихви, наказателни такси и др., което може да намали сумата за плащане с до 50%, допълват колекторите.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Забавеното от работодателя задължение остава основна причина за неплащането на дълговете, отчитат още от АКАБГ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
От там дават и профил на средностатистическия длъжник.
Той е мъж на възраст между 40 и 50 години, жител на голям град, изпаднал в безработица или собственик на малък бизнес, ударен от кризата. Тези хора са имали добър стандарт преди кризата, който са съумели да поддържат през предходните две години със спестени средства или с допълнителни заеми.
Интересното е, че най-бедните - хората, които традиционно са в дъното на таблицата по доходи, все по-рядко попадат в списъците на длъжниците. Обяснението е, че през последните две години самите кредитори много по-трудно отпускаха средства или предоставяха услуги на хора, поставени под голям финансов риск.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Данните на АКАБГ сочат още, че събираемостта на дълговете расте и към момента процентът събрани задължения се доближава до този отпреди кризата. Подробности в expert.bg.
Редактор: М. Дачева