Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България забрани обществени поръчки да се възлагат на руснаци

14 юли 2022, 16:46 часа • 4686 прочитания

България забрани обществени поръчки да се възлагат на руски граждани, съобщи Агенцията за обществени поръчки (АОП). Това означава да се спре и участието на руснаци в изпълняващи се вече поръчки, включително инхаус.

Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?

Още: Тристранката с извънредно заседание

Важното в забраната е, че тя е по европейски регламент и че има изключение. Едно от тях касае проекти за ядрената енергетика - т.е., обществени поръчки за АЕЦ Козлодуй например, като ремонти и т.н. може да се изпълняват от руснаци. Но от АОП уточняват, че от 09.04.2022 г. се забранява сключването на нови, а след 10.10.2022 г. изпълнението на вече сключени договори за обществени поръчки, включително и на такива, попадащи в някои от изключенията.

Забраната обхваща следните категории лица:

а) руски граждани или физически или юридически лица, образувания или органи, установени в Русия;

Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата 

Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати

б) юридически лица, образувания или органи, при които повече от 50% от правото на собственост, пряко или непряко се притежава от субект, посочен в буква а) – руски гражданин;

в) или физически или юридически лица, образувания или органи, действащи от името или по указание на субект, посочен в буква а) или б).

Забраната се прилага и спрямо подизпълнители, доставчици или образувания, чийто капацитет се използва в съответствие със ЗОП, когато участието им в изпълнението на поръчката е повече от 10% от нейната стойност.

Възложителите имат задължението да спазват този регламент на всички етапи от процеса по възлагане, сключване и изпълнение на договори за обществени поръчки.

Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия

Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго

Като добра практика Европейската комисия препоръчва възложителите да изискат представяне на декларация за липса или наличие на въпросните обстоятелства. Отговорността за посочената информация е на декларатора.

При установяване наличие на обстоятелствата при вече сключени договори, същите следва да се прекратят в съответствие с правилата на националното законодателство

Възложителите преценяват дали след прекратяване на сключения договор, вследствие на ограничителните мерки, е необходимо да се възложи нов договор със същия предмет.

Повече подробности и указания относно спазване на забраната може да видите ТУК

ОЩЕ: Бизнесът на руски милиардери в България: Андрей Мелниченко***

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес