Днес Европейската комисия публикува своя Доклад за конвергенцията за 2014 г., в който се оценява готовността на осем държави от ЕС да се присъединят към единната валута. Напредъкът на тези държави по пътя към приемане на еврото е неравномерен, но Литва вече е изпълнила всички критерии за конвергенция.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Според съобщението на Европейската комисия България не изпълнява всички критерии за приемане на еврото. Поради това положението на страната ни и останалите шест страни-членки, които все още не са в общия паричен съюз, ще бъде оценено отново след две години.
България се проваля по критерия „стабилност на валутния курс”. Във валутния механизъм II (ERM II) обменните курсове на държавите от ЕС извън еврозоната са фиксирани спрямо еврото и могат да варират само в определени граници (стандартният диапазон на колебание е ±15% от централния курс), уточняват от Еврокомисията. От там допълват, че освен Литва никоя от останалите кандидати не участва във валутния механизъм II.
Днес стана ясно още, че Комисията предлага Съветът на министрите на ЕС да вземе решение, че балтийската страната може да приеме еврото от 1 януари 2015 г. Окончателно решение предстои да бъде взето през втората половина на юли, след като държавните и правителствените ръководители на ЕС обсъдят въпроса на заседанието на Европейския съвет на 26 и 27 юни и след като Европейският парламент излезе със становище.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго