България е на 46 място в класацията авторитетното списание Forbes за на най-добрите страни за правене на бизнес през 2018 година. В нея влизат 161 държави и тя е правена по данни на ООН, на Световната банка, "Фрийдъм хаус", "Трансперънси Интернешънъл". При съставянето на класацията изданието е отчело 15 различни показателя: защитеност на правото на собственост, иновации, данъци, технологии, корупция, размер на пазара, политически рискове, жизнен стандарт, качество на работната сила, лична, търговска и финансова свобода, бюрокрация и защитеност на инвестициите.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Според оценката на списанието, от 2007 година, откакто сме в ЕС, икономиката ни е отчела силен растеж, но все така си оставаме на последно място по жизнен стандарт в ЕС. Посочено е, че сме силно зависими от условията на външните пазари, тъй като зависим много и от вноса на енергийни носители – специално от Русия.
Конкретно по отношение на икономическия растеж е посочено, че той е почти 4%, след като между 2009 и 2015 година той е под 2%, като 2015 година е посочена като разделна линия, когато вече икономиката ни стига до 3% растеж. Отбелязва се и бюджетният излишък през последните две години, но също и как платихме на Русия 620 млн. евро за оборудването на АЕЦ „Белене”. Освен това, така широко рекламираните интерконектори с Гърция и Сърбия за момента напредват или бавно или дори са „замръзнали”, е оценката на списанието. Припомняме, че всъщност от днес почва обществената поръчка за интерконектора за Сърбия, а за Гърция търговете приключиха и е ясно, че 11 компании са готови да строят интерконектора.
В класацията на Forbes ние сме на 21-во място по търговска свобода, но чак на 64-то по свобода от корупция и на 86-то по трудности от бюрокрация. По данъчна тежест пък сме на 81-во място. А по отношение на имуществените права също не сме цъфнали и вързали – на 63-то място, но след приемането на "гражданската конфискация" нищо чудно да паднем по този показател.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
България е изпреварена в класацията от Румъния и Гърция, които са съответно на 41 и 42 място, като за гърците е подчертано, че са голям "получател" на евросредства и това много помага. В същото време страната ни е пред Хърватия (52(, Сърбия (56) и Турция (57). Македония пък е на 68-мо място.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Светът
Изненадващо на първо място в класацията е Великобритания - въпреки Brexit. Втора е Швеция, а трети е Хонконг. А САЩ дори не е в топ 10 - чак на 17-то място е. В топ 10 са Канада, Дания, Сингапур, Австралия и Швейцария. Най-голямата икономика в еврозоната Германия е 14. На последното, 161-во място, е Централноафриканската република.
Причината САЩ да е толкова назад е спад в показателите "свобода на търговията" и "човешки права". И американската икономика вече е зад китайската в някои аспекти на съотношението БВП на човек/жизнен стандарт на човек, но все още данъците са сравнително ниски. Американският бизнес е изправен пред по-големи бариери в чужбина, отколкото чуждите компании в САЩ - това е една от "червените линии" в политиката на Доналд Тръмп, специално към Китай.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
От големите световни сили Русия е чак на 55-то място, т.е. зад България. И причината е, че прекалено голяма част от богатството според Forbes е концентрирана в прекалено малко ръце. Русия е много зависима от движението на цените на основни суровини като петрола на световните пазари, подчертава списанието. Все още на руската икономика тежат и международните санкции, но с държавна подкрепа тя вече бележи ръст, макар и съвсем малък.
Колкото до Великобритания, предимството ѝ е добрият достъп до общия европейски пазар, но логично е и предупреждението какво ще стане след Brexit.