Националните телевизии – БНТ, БТВ и НОВА, ще са с най-скъпите договори за реклама на еврото, които предстои да сключи Министерството на финансите, ако новият министър одобри проведената процедура.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
По закон за купуване на програмно време не се провеждат обществени поръчки, защото тези услуги са изключени от приложното поле на Закона за обществените поръчки, но финансовото ведомство е направило обявления за доброволна прозрачност.
Припомняме, че за финансовото обезпечаване на комуникационните дейности, свързани с въвеждането на единната европейска валута, Министерският съвет одобри 10 милиона лева по бюджета на Министерството на финансите през 2022 г. Това стана с постановление 480 от 21 декември миналата година. На 19-ти април постановлението е променено, като са одобрени 800 000 лв. по бюджета на МВР и 220 000 лв. по бюджета на Народното събрание за икономическия и социален съвет, изразяващ волята на структурите на гражданското общество по икономическото и социалното развитие.
Ако редовно избраният министър на финансите разпише доведената до финална права процедура, договорът с БНТ ще е на стойност 300 000 лв. без ДДС, с Нова телевизия – за 277 000 лв., с БТВ Медиа Груп – за 260 000 лв.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Българското национално радио ще рекламира общата европейска валута срещу 75 000 лв., „Радиокомпания Си. Джей“ – собственост на БТВ Медия груп“, ще получи 40 000 лв., а радио „Експрес“ – 23 000 лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
От „Инвестор.БГ“ АД ще бъде закупено програмно време за излъчване на информационни аудио/видео спотове за сумата от 70 525 лв., а от „Инвестор ТВ“ ЕООД – 29 474 лв.
От отговор на депутата Мартин Димитров (ПП-ДБ), даден от финансовия министър Росица Велкова-Желева, става ясно, че с оглед на променената перспектива за приемане на България в еврозоната от 1 януари 2025 година, в ход е подгтовка на разписаните дейности но комуникационната стратегия за приемане на еврото.
Информационната кампания е с дълъг хоризонт и ще премине през три фази.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Първата следва да започне приблизително 12 месеца преди въвеждането на еврото и да завърши 6 месеца преди датата на въвеждането му. През това време ще се проведат организационни и комуникационни дейности, имащи за цел запознаване на гражданите е общите аспекти от въвеждането на еврото. Дейностите от нея са започнали и протичат и в момента.
В процес на подготовка е стартирането на обществени поръчки, необходими за ефективно и успешно провеждане на информационната кампания.
Втората фаза на кампанията е най-интензивната - в периода 6 месеца преди въвеждането на еврото 1 месец след въвеждането на еврото. Последната, трета фаза, е в годината след приемане па еврото.
На 11 май т. г. със свое решение правителството одобри проект на Споразумение за партньорство между Европейската комисия и Република България за организираме на информационни и комуникационни кампании относно преминаването на страната ни към евро, към Икономическия и паричен съюз и даде мандат на министъра на финансите да го подпише.
Споразумението предвижда двете страни да координират усилията си в областта на информацията и комуникацията в страната ни, за да повишат информираността на обществеността за функционирането на Икономическия и паричен съюз и на еврото, да допринесат за плавната смяна на валутата, когато България приеме еврото. Подобни споразумения са подписвани и от другите държави, които вече са се присъединили към еврозоната.
С оглед обществената значимост на темата за въвеждане на еврото като официална валута у нас и с цел прозрачност, през април 2023 бяха публикувани обявления за доброволна прозрачност, които касаят потенциални договори за закупуване на програмно време и излъчване на информационните клипове с обществените радио и телевизия, както и с медийните групи, собственици на националните ефирни телевизии.
Срокът за обжалване по процедурата приключи на 21.04.2023 година, като не са получени възражения, информира министърът на финансите.
Още по темата:
БНБ: България е на финалната права по пътя към еврозоната
Зам.-шеф на БНБ: Приемането на еврото дава силен тласък на ръста на заплатите
Икономист: Служебният кабинет индиректно саботира приемането ни в еврозоната
Цената на интернет страницата за еврото: Солена или не?