Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Bloomberg: Европейският ценови таван на газа ще задълбочи кризата

20 декември 2022, 14:38 часа • 1073 прочитания

Решението на Европа да ограничи цената на природния газ заплашва да ограничи предлагането в региона и да задълбочи енергийната криза, предава Bloomberg.

Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?

Още: Тристранката с извънредно заседание

Таванът на цените без съответното ограничаване на търсенето рискува да задълбочи недостига на газ в Европа, като насърчи потреблението, твърдят анализатори на Goldman Sachs Group Inc. Това би могло да доведе до свиване на световното предлагане през следващата година и в най-лошия случай да принуди правителствата да ограничат подаването на газ.

Тази седмица европейските държави се договориха да поставят таван върху цените на газа, с което сложиха край на политическия дебат дали да се намесят на енергийните пазари, който се водеше от месеци. Този механизъм ще предотврати сериозни колебания в цената, но може да направи региона уязвим към недостатъчно предлагане и по-засилена конкуренция от Азия.

ОЩЕ: Руснаци купуват крадени украински паспорти, за да стигнат до Европа (СНИМКА)

Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата 

Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати

 Ограничението ще затрудни вносителите от региона да увеличат значително офертите за осигуряване на доставки на втечнен природен газ. Индустрията предупреди, че производителите на втечнен природен газ ще предпочетат Азия, ако цените там са по-високи от ограниченията в Европа, точно когато търсенето в Китай се събужда поради облекчаването на политиката за нулев Covid.

Вносителите на втечнен природен газ в Европа и Азия се конкурират за доставки от едни и същи износители, като САЩ и Катар. Едно от предимствата на горната граница е, че тя може да намали вероятността от неконтролируемо наддаване и скокове на цените за спот доставките между двата региона. Цените на втечнения природен газ в Азия следват движенията в Европа, като през последната година двата пазара станаха тясно свързани, тъй като вносителите се бореха за свободни доставки.

ОЩЕ: Евростат: Потреблението на природен газ в ЕС се понижи с 20,1 на сто

Европейската мярка, която трябва да влезе в сила през февруари, може да бъде отменена, ако има "неблагоприятни последици". Ограничението не обхваща и извънборсовата търговия, което може да доведе до голямо пренасочване от борсите към по-малко прозрачния пазар.

Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия

Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго

ЕС се съгласи да ограничи цените на природния газ на 180 евро за мегаватчас, или приблизително 56 долара за милион британски термични единици. За да бъде задействан инструментът, цените на природния газ трябва да бъдат над тавана в продължение на три дни, както и да надвишават до известна степен цените на втечнения природен газ. Ако таванът беше въведен в началото на тази година, той щеше да бъде използван в повече от 40 дни през август и септември. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Михаил Митев
Михаил Митев Отговорен редактор
Новините днес