Поскъпването в промишлеността остава на високо ниво и в края на 2021 година. Общият индекс на цените на производител през декември 2021 година нараства с 30.8% на годишна база. Това е минимално забавяне в темпа на растеж спрямо предходния месец ноември, когато годишното повишение достигаше 31%.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Данните за производствените цени могат да се разглеждат като ранен измерител на инфлацията. Казано с други думи, на база високите производствени цени, може да се очаква, че поскъпването на стоки и услуги у нас няма да отшуми скоро. В същото време обаче се наблюдава забавяне в темпа на растеж на месечна база, което подсказва, че увеличението на цените може и да е достигнало своя пик.
Общият индекс на цените на производител нарастват с 1.7% през декември спрямо предходния месец ноември. За сравнение, месечното увеличение през ноември възлизаше на 5.8%, тоест темпът на растеж бе около три пъти по-висок от този, отчетен през последния месец на миналата година.
Забавянето в поскъпването се дължи на международния пазар. Индексът на цените на производител на международния пазар през декември 2021 година намалява с 1.2% спрямо предходния месец, а спрямо съответния месец на 2020 г. е регистриран ръст от 18.7%. За сравнение, през ноември бе записан месечен ръст от 1.6% и годишно повишение в размер на 24%.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
В същото време производствените цени на вътрешния пазар нарастват с 3.4% на месечна база през декември и с 38.6% спрямо същия месец на миналата година. Месечното увеличение се забавя, тъй като през ноември възлизаше на 8.4%, но годишното поскъпване засилва темпа на растеж, след като през предходния месец достигаше 35.4%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Индексът на производствените цени забавя темпа на растеж през декември благодарение на спад на цените на производител на международния пазар; Източник: НСИ
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Годишен ръст на цените през декември е регистриран при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - със 79.7%, в преработващата промишленост - с 16.2%, и в добивната промишленост - с 9.4%. В преработващата промишленост значителен ръст е отчетен при: производството на основни метали - с 34.4%, производството на химични продукти - с 29.2%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 24.7%, и производството на изделия от каучук и пластмаси - със 17.8%.
Повишение в цените на месечна база през декември е регистрирано при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - със 7.0%, а намаление е отчетено в преработващата промишленост - с 0.7%, и в добивната промишленост - с 0.2%. По-ниски цени на производител в преработващата промишленост се наблюдават при: производството на основни метали - с 2.9%, производството, некласифицирано другаде - с 0.8%, и обработката на кожи и производството на изделия от обработени кожи без косъм - с 0.3%. Увеличение на цените се отчита при: производството на дървен материал и изделия от него, без мебели и производството на метални изделия, без машини и оборудване - по 2.2%, производството на напитки - с 1.6%, и производството на хранителни продукти - с 1.5%.
На вътрешния пазар повишение на месечна база е регистрирано при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - със 7.1%, и в преработващата промишленост - с 0.4%, а в добивната промишленост е отчетено намаление - с 1.4%.
По-голямо увеличение на цените на производител в преработващата промишленост на вътрешния пазар се наблюдава при: производството на метални изделия, без машини и оборудване - с 2.9%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 2.6%, и производството на напитки - с 1.7%. Намаление е отчетено при печатната дейност и възпроизвеждане на записани носители и при производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - по 0.1%.
Ръст на цените на годишна база на вътрешния пазар е регистриран при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - със 76.7%, в преработващата промишленост - със 17.2%, и в добивната промишленост - с 11.4%.
Спрямо декември 2020 г. съществен ръст на цените в преработващата промишленост се наблюдава при: производството на химични продукти - с 51.1%, производството на основни метали - с 39.3%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 29.8%, производството на изделия от каучук и пластмаси, и производство на метални изделия, без машини и оборудване - по 14.3%.
Още: Fitch Ratings: Инфлацията в България ще нарасне до най-високото си ниво от 14 г. насам