С около 1 милион лева се е „сдобила” държавната хазна от производството на домашна ракия от началото на 2013 досега. В същото време проверките на Агенция Митници за нередовни казани са се увеличили, съобщава БТВ.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
В сумата от над милион лева влизат приходите от акциз, платен от домашните производители и от регистрацията на домашните казани. През тази година от платеният акциз е 858 хиляди лв., а година по-рано е бил 736 хил. лв.
Митническите служители са направили малко повече от 1000 проверки през тази година. Наложените глоби са за 197 хиляди лева. Размерът на санкциите е като през миналата година. Почти двойно обаче се е увеличил броят на споразуменията за прекратяване на административно наказание за нелегален казан. В тези ситуации производителите плащат 50% от стойността на казана си, но държавата не им го конфискува.
От Агенцията Митници обясняват, че законът е еднакъв за всички, без значение капацитета на казана. „Всеки има право в собствения си имот или двор да съхранява такова съоръжение, но няма право да произвежда. За да произвежда в закона е заложено изрично да има регистрация”, обясни Цецка Дочева от агенцията.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Всички производители на домашна ракия или вино са категорични, че производството им е само и единствено за собствено удоволствие. Най-важното, което препоръчват обаче, е продукцията да се консумира с мярка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления