Постигнат е компромис на срещата в Министерство на финансите за продуктовата такса върху полиетиленовите торбички, предаде „Фокус”. Торбичките за продължително ползване няма да се облагат от екотакса - каза Любозар Фратев, представител на фирма-производител на полиетиленови торбички, след срещата. На срещата присъстваха вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, министърът на околната среда и водите Нона Караджова, представители на фирми-производители на торбички и представители на Асоциация „Полимери”.
Още: Обрат с цената на петрола заради Иракски Кюрдистан
Още: ББР отново ще бъде партньор на държавата при санирането
Министърът на околната среда и водите Нона Караджова заяви: „Намерихме определението за торба за многократна употреба и нелетящи торби. Това са торби с размери 39 на 49 см. и с голяма дебелина. Търсехме да стимулираме употребата на торби, които да се използват продължително. Това е добър компромис. След прилагане на наредбата, ще обсъдим проблеми, ако се срещнат, и ще намерим съответните решения”.
Предвидено е в случаи, в които крайните разпространители – магазините и търговските вериги - си позволят да закупят и предложат на клиентите торба, за която не е платена такса, да плащат глоба от 3 хиляди лева до 10 хиляди лева.
Всички торбички, под дебелината и размерите, които са указани - дебелина под 15 микрона и размери 35 на 45 см - ще бъдат облагани тази година с такса 35 ст., догодина – с 45 ст., а след това - с 55 ст. Това каза Мирослав Ангелов, производител на полиетиленови торбички.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Себестойността на торбичката в момента е от порядъка на 1 и 2 стотинки, в зависимост от дебелината.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Финансовият министър Симеон Дянков заяви, че и представители на производителите, и експерти са съгласни, че това помага на природата.
„Разбрахме се - да има горещ телефон към Министерство на околната среда и водите, да се подават сигнали от производителите както за нерегламентиран внос, така и за нерегламентирано производство в България”, добави министър Дянков.
Антоанета Перникова, изпълнителен директор на Българска асоциация „Полимери”, заяви: „В интерес на по-продължителна употреба, намерихме дефиниция, спряхме се на определен размер и достатъчна дебелина, така че тези торбички да не създават проблеми на околната среда. След известно време ще се съберем, за да обсъдим дали компромисът е работещ”.
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Редактор: Яна Баярова