Спирането на влак може да се приближи до атентат. Скачането на релсите е опасно и трябва да е наказуемо, защото не се знае кой скача. Така изпълнителният директор на "Холдинг БДЖ" Владимир Владимиров коментира на пресконференция протеста, при който граждани блокираха с телата си пътя на бързия влак от София за Горна Оряховица.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Според него при следващия такъв инцидент може да става въпрос за терористичен акт. Владимиров на няколко пъти обяви, че разбира защо е недоволството на хората и се извини за забавянията, но и се оправда с тежките зимни условия.
Той напомни, че единствено релсовият транспорт се е движел в тези тежки условия. "Само за една седмица в сервиза са влезли 20 машини след сблъсък с преспи", каза още той. По думите му именно това е причината да се разреди графика на ключови направления.
Владимиров уточни, че БДЖ ще успее да се справи и да "закърпи липсите", но за да се решат всички проблеми и железниците ни да са поне на "средноевропейско ниво" ще са нужни 800 млн. лв. По думите му 600 млн. лв. могат да дойдат от концесията на летище София и още около 200 млн. от капиталов трансфер. Според него с тези средства ще могат да се осигурят още 15 мотрисни влака.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
"Концесията е ключов елемент от стратегията на това правителство за спасяване на железницата и този въпрос трябва да бъде решен през 2017 г.", добави той. "Който и да поеме следващото правителство, от темата за финансирането не може да се избяга, ако искаме да имаме железница, развита поне на средно европейско ниво", категоричен беше Владимиров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
На днешната пресконференция от БДЖ разпространиха и данни за състоянието на БДЖ към края на 2009 г. и за сегашното състояние. Според тях през 2009 г. дълговете са били близо 850 млн. лв., а загубата в размер на 67 млн. лева. Излишният капацитет от служители е бил близо 6600.
Владимиров подчерта, че от тогава задълженията са намалели с почти 50 %, а загубата е сведена до 8 млн. лева. Приключили са 14 дела с искове за 226 млн. лева. Почивното дело е изведено от 1,9 млн. загуба на 250 000 лева печалба. По думите му всичко това е благодарение на успешната реформа в компанията.
Владимир Владимиров изтъкна, че в периода 2010-2016 г. са изплатени главници, наказателни и текущи лихви в размер на 559 млн. лева. Този ресурс е излязъл от БДЖ, а можел да бъде насочен за закупуване на нови мотрисни влакове и инвестиции в дружеството. "Ако този ресурс не е излязъл от БДЖ, е можело например да се закупят 30 нови мотриси. Така 55 % от влаковете, които сега се движат, щяха да са мотрисни. Това би означавало и по-голям комфорт за пътниците", каза още той.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Според данните през 2016 г. се отчита спад в броя на пътуванията и 3% спад в приходите спрямо предишната година.