Борбата за намаляване на ставката на ДДС е повече от десет години. Това каза председателят на Асоциация „Българска книга“ Велизара Добрева в интервю за Агенция „Фокус“ относно намаляването на ДСС-то върху книгите.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
„Сега, когато за първи път по този начин се заговаря за това, ние го приемаме от една страна с много радост, но от друга страна все още силно се надяваме, че ще стане реалност. Много приказки са се изприказвали през изминалите години защо трябва да бъде намалено ДДС-то на книгите, какви ползи има то и каква е значимостта на четенето и четящите хора за развитието на страната“, добави тя.
„Това, което силно ни притеснява е, че през изминалите години книгоиздателският бранш остана абсолютно нечут в тази посока. Категорично няколко правителства подред отказваха да променят ставката на ДДС на книгите. Първо аз искам да спомена, че намаляването на ДДС на книгите няма абсолютно никакво противоречие с европейското законодателство. Даже обратното. Съществува директива на ЕС от 2006 година, за това, че книгите могат да бъдат с намалена ставка. Настоящата ситуация е такава, че само България и Дания са държавите от ЕС, които нямат намалена ставка на ДДС. Във всички останали държави книгата е подкрепена с по-ниска ставка, като в много от държавите тя е значително ниска – 0,3,4, масово 5 %.“, подчерта още Добрева.
„Ако не си даваме сметка, че ако я има книгата, има четящи хора, а четящите хора са двигатели на икономиката и са заряда за едно по-светло бъдеще на държавата ни. Така че този довод изобщо не бихме могли да го приемем. Чуваме и други доводи, като например, че ще влизат по-малко пари в хазната. Да, това е факт. Но първо тези по-малко пари не са толкова значими за бюджета на държавата, че да представляват проблем. Освен всички добри финансисти знаят, че ще влезнат по-малко пари заради намалената ставка на ДДС, но от друга страна ще влязат други данъци и такси, защото крайният резултат ще бъде повишеното производство, разнообразие на книгите, повишено потребление“, допълни тя.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
„Аз силно се надявам, че българските институции, от които зависи това решение, ще осъзнаят важността на българската книга за цялостната ни икономика, защото тя не е само душевна храна. Тя води и до наличието на материални ценности. И ще вземат правилното решение за бъдещето на страната ни, защото намаляването на ДДС-то на книгата не е просто намаляване на такса за една обикновена стока. Това е решение за цялостното бъдеще на нацията и държавата“, каза още Добрева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления