Заради дългосрочната политика се налага поскъпването на цената на тока и парното. Това обяви служебният заместник-министър на енергетиката Александър Николов пред БНТ.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
По думите му панацея за това, че изведнъж ще се отвори пазарът и цените на електроенергия ще паднат е абсолютно невярно. Според Николов енергийните мощности и цената на електроенергия е нулева игра. Няма как системата да бъде позитивна за някои и да не губи друг, уточни Александър Николов.
„Топлофикация“ София има огромна загуба на енергия от начина, по който формира цената на електроенергията. „Топлофикация“ София продължава да задлъжнява и активът, който е необходим, за да може софиянци да получават парно е газ. В момента финансовото състояние дори не позволява приватизация на дружеството, изтъкна Николов.
Платежното състояние на софиянци е добро, всички си плащат сметки, дружеството генерира финансов ресурс, но ефектът се пренася върху „Булгаргаз“. Никой не иска да държи горещ картоф и да назове къде е проблемът, категоричен бе той.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Той обясни, че хората, които управляват разумно енергийните системи, мислят дългосрочно и стратегически. Ако необходимите въглеродни емисии за енергийната система били закупени година по-рано, загубата на системата щяла да бъде със стотици милиони по-малко, посочи Николов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
За последните години не е забит нито един пирон в енергетиката. Състоянието й е тежко, дългосрочно неглижирани проблеми и решението и да има визия, да се направи плавен преход, за да може максимално успешно да се използват предстоящите финансови инструменти от Фонда за справедлив преход и от Плана за възстановяване и устойчивост, обясни Николов.
Той изтъкна, че енергийните дружества са в лошо финансово състояние. Текущото състояние на енергетиката води до разделение между бизнеса и напрежение между хората. Липсвала е каквато и да било комуникационна стратегия, подчерта Александър Николов. Според него може да има промени в ръководствата на енергийните дружества.
Прочетете още по темата: Надплатили сме 29 млн. лв. за топло, с колко ще вдигнат парното?
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
КЕВР: Токът да поскъпне средно с 3% от 1 юли