С близо 3% намалява сивата икономика през 2016 г. и достига ниво от 28,12% при 31,08 на сто през 2015 г. Данните са на база на композитния индекс "Икономика на светло" за 2015 г., който отчита дял от 68,92% на законния бизнес, докато през 2016 г. индексът е 71,88%. Показателят е разработен от Асоциацията на индустриалния капитал в България и бе представен на пресконференция в Асоциацията.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
В секторен план размерите на сивата икономика от последните години остават без промяна за "водещите" отрасли - строителството, туризъм, услуги, търговията на дребно, каза на пресконференция проф. д-р Стефан Петранов, създател на композитния индекс, предаде Дарик.
Според експертите от 2010 г. насам се наблюдава положителен тренд. Всички показатели на индекса – широки пари, ДДС, акцизи, и търговия се повишават, само търговията със страни извън ЕС намалява, но според Петранов, при окончателните данни през септември това може да се промени.
Петранов посочи, че изсветляването на икономиката ни би могло да е и много по-голямо, след като оценките в ЕС за дела на сивата икономика средно са между 12 и 15%.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
"Добър резултат, но не е достатъчен и трябва да се работи още, за да се стигне до средните европейски нива и България да се доближи страни като Германия, Австрия и Дания, където сивата икономика е 5-6%", допълни Петранов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Той отбеляза, че икономиката би изсветляла още повече, ако се направят съществени реформи в секторите - правосъдие, сигурност, обществени поръчки, здравеопазване, образование, енергетика.
Стефан Петранов посочи, че по дял на сива икономика България е съпоставима с Гърция, Румъния и Хърватия и Южна Италия.
Причини за положителните тенденции са финансовата и икономическата стабнилност, мерките за подобряването на бинзес средата и ръстът на световната икономика, пише Труд.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго