92% от обитаемите жилища в България нямат защита срещу земетресение, пожар, наводнение. При бедствие или инцидент собствениците им практически остават на улицата, алармира Виталий Зарков от Националната асоциация за защита на застрахованите (НАЗЗ),чийто централен офис е във Варна, предаде Стандарт нюз.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Останалите 8% от домовете имат застраховка поради факта, че са ипотекирани и са съсредоточени главно в големите градове. "В такъв случай при инцидент гражданите трябва да поискат от банката писмено съгласие, за да получат обезщетението си", сочи опитът на НАЗЗ. Българите могат да разчитат на чисто ново жилище при годишна застраховка от около 150 лв.
Най-достъпната защита на пазара, предлагани от застрахователните дружества, е с лимитирана отговорност – срещу годишна такса от 25 лв. се изплащат до 20 000 лв. обезщетение.
По данни на асоциацията трусовете в Перник са повишили интереса към подсигуряване на имуществото. Това все още не е довело до увеличаване на броя на сключените полици, заради което българските домакинства масово остават без защита при природно бедствие. При инцидент държавата все още няма възможност да възстанови щетите, за това от НАЗЗ съветват гражданите сами да осигурят поне минимална защита за домовете си.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Редактор: Ая Косарова
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления