Кметът на Добрич Йордан Йорданов извърши символичното зарязване на лозата в етнографския комплекс „Стария Добрич“ и пожела плодородие. Той припомни, че Добруджа изхранва цяла България. След това Йорданов поведе празничното хоро, но което се хванаха много граждани.
Още: Жителите на добричко село на протест заради липса на вода
Още: Обявиха грипна епидемия и в Добрич
Обявени бяха наградите за най-добро бяло, розе и червено домашно вино. На тазгодишния конкурс се състезаваха 68 майстори на напитката на бог Дионис, чийто наследник в християнската епоха е Трифон.
Още: Задържаха група ученици за серия грабежи и побои в Добрич
Още: Съдбата на единственото кино в Каварна е крайно неясна
Специалната награда за специална технология беше връчена на Илия Илиев. Той сподели философията си:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Отдавна е известно на земята, че има добри и божествени вина, но най-хубаво е виното, когато мъж го пие с хубава жена.
И когато сутрин се събудиш с главоболие от младо вино и от младо тяло, вземи и пий вино отлежало.
Още: Добрич под вода: Порой и градушка заляха града (СНИМКИ)
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 8 МИР - Добрич
Съветът му е виното да се пие в добра компания, с приятели. Той сподели и тайната на технологията, научена от грузинци: Отделя се 1/3 от ширата, добавя се около 100 грама хума и се загрява до 65 градуса. Така се изважда синьото от местните сортове вина и киселият вкус, а виното става червено и искрящо. Слага се в бъчвата и се преточва три пъти. От 40 години се занимава с лозарство и в лозята му половината от сортовете са грузински.
За най-добро червено домашно вино беше отличен бившият учител Васил Петков. Всяка година той налива около 250-300 литра вино и държи на качеството. Прави вино от каберне совиньон, мерло, а напоследък – сира. За добър резултат е важно гроздето да е от добра реколта, годината също да е добра, казва майсторът.
Победител при белите вина е Тодор Драгнев. Той участва в конкурса и с червено, и с розе, а при розето се класира на трето място. Технологията е семейна тайна и се предава вече пет поколения. Самият той се занимава с винарство от 10 години. Служител е в общинската служба „Земеделие“.
За най-добър майстор на розе беше признат Стефан Николов.