Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли къде се намира Черепишкият манастир?

29 септември 2023, 12:00 часа

“Районът на Черепишкия манастир е най-красивото природно място на Балканския полуостров”.
Това са думи на прочутия унгарски пътешественик Феликс Каниц от 1871 г.

“Една българка” в Черепишкия манастир

Още: 5 типа жени, по които мъжете са луди

Още: Трик, с който заспиваме за 2 минути

Забележителностите на манастира и историческите местности около него са повод за две посещения на Иван Вазов през 1899 и 1907 г. Спомените на местното население оживяват във великолепния разказ на народния писател и поет “Една българска”.

“След обяд на 20 май 1876, ден, в който Ботевата чета беше разбита при “Волът” във Врачанския Балкан и сам Ботев падна”, баба Илийца от село Челопек тръгва към Черепишкия манастир за спасителна молитва за болното си внуче, но среща момък в “чудати опнати дрехи” и с пушка, който умира от глад. В Черепишкия манастир, за да “спаси, ако даде бог, два живота”, възрастната жена взема половин пита хляб и дреха, която се оказва калугерско расо за бунтовника. 

Къде се намира къщата на баба Илийца?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Къде се намира Черепишкият манастир?

Разказът на Дядо Вазов донякъде дава отговор на този въпрос. Черепишкият манастир “Успение Богородично” се намира в Искърското дефиле, в северните склонове на Стара планина, на брега на река Искър. Манастирът е разположен близо до село Лютиброд, на 10 км от град Мездра и на 25 км южно от град Враца. Мястото впечатлява с уникалното разнообразие на красиви природни забележителности.

Най-добре описва красотата на района Алеко Константинов:

“А хубав е наистина; Боже, колко е хубав този пусти Черепишки манастир! Извивките на шумящия Искър, притиснат от едната си страна със зелени и разцъфтели лесисти хълмове, препълнени със славеи; от другата страна притиснат от надвиснали разноцветни и разноформени гигантски скали, изпъстрени с пещери …” 
(от пътеписа „В българска Швейцария“).

Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи

Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна

Възникване на манастира

Манастирът е основан по време на Втората българска държава в подножието на величествените скали край река Искър. Възникването му е свързано със средновековния Коритен град, разположен близо до местността Ритлите. Днес в Църковно-историческия музей на София се пази уставът на манастира, който датира от 1390 г.

В края на 14-ти век българските войски начело с цар Иван Шишман храбро отбраняват древния Коритен град от османските нашественици в района. След битката цялата околност е осеяна с черепи, откъдето се предполага, че идва името на манастира.
Черепишкият манастир е ограбван и опожаряван многократно. Възстановен е в началото на 17-ти век от Пимен Зографски, когато е построена и днешната черква.

По време на Възраждането Черепишкият манастир е важен културен и просветен център. Тук е открито килийно училище, където са писани и преписвани много книги. Някои национални герои намират убежище в Черепишкия манастир. През 1798-1799 г. манастирът два пъти е приютявал Софроний Врачански. По-късно игумен Епифаний Младенов основава тук Лютибродския революционен комитет. В Черепишкия манастир са приютени и някои от четниците на Ботев след разгрома им на 2 юни 1876 г. в близката местност Рашов дол.

Св. Пимен Зографски

Черепишкият манастир днес

Днес Черепишкият манастир е действащ и обитаван от манаси. Повечето постройки са изградени в първата половина на 19-ти век по времето на игумен Йосиф. Тогава са издигнати т.нар. “Рашидово здание”, “Методиевото здание” и “Данаиловата сграда”. През 1784 г. е построена двуетажна манастирска костница в скалите над манастирския двор. Манастирът е обявен за паметник на културата от национално значение. Храмът представлява еднокорабна, сводеста сграда, с обширно преддверие, открита галерия и островърх купол. Сред забележителностите на вътрешната му украса, е иконостас с изящна дърворезба и плащеница, извезана през 1844 г.
В манастира е оформен кът, посветен на Иван Вазов, който се вдъхновява от това свято място за много свои творби.

Храмовият празник се чества на 15 август - деня на Света Богородица. Манастирът предлага настаняване и изхранване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес