Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли как се броят дните за помен?

20 февруари 2025, 15:15 часа

Помен се прави като се ходи на гроба на починал близък. Той се извършва на точно определен брой дни след погребението. Всяко такова посещение за помен изисква да се изпълнят конкретни ритуали, за да се изпълнят изискванията на религията и народните вярвания.

Въпреки, че днес има множество траурни агенции, които поемат ангажимента за организиране и провеждане на помените за починалите, добре е всички да знаят какви са ключовите моменти, за да могат и сами да се справят при нужда.

Може ли да се прави помен преди датата?

Мнозина не са наясно как да определят дните за помен след погребението. Други не занят правилата за провеждане на помена. Сега ще се спрем на тези неизвестни.

Ритуали след погребението

Безспорно около погребението има много ангажименти, но и мъката на близките на починалия е много силна. Покрай всичко не трябва да се забравя, че първия помен се прави на третия ден след погребението.

На този ден рано сутрин се минава през Църквата, за да се отслужи. После на гроба се прави прекадяване, преливане с вино и се слагат цветя. За раздаване на гроба се приготвят малки питки. Паленето на свещи е задължително.

Заедно с питките, се приготвят и три домашни хляба. Задължително е това, което сте занесли на гроба за помена, да бъда раздадено до последната троха.

Помен на деветия ден

Според народните вярвания, на деветия ден след смъртта душата на починалия губи голяма част от енергията си, особено там, където човекът е живял и е стоял дълго време.

Какво трябва да съдържат подавките за помен?

Освен ритуалите, които се спазват на третия ден, сега се разрешава оплакване на мъртвия с глас. На горба се носят и плодове, а хлябовете не са три, а пет.

Помен на двадесетия ден

За 20-я ден след смъртта близките варят жито. На гроба то се раздава за „Бог да прости“. Пак трябва да се запалят свещи и да се прелее гроба с вино.

Помен на четиридесетия ден

Нека не се бърка смъртта с погребението. Поменът се прави точно на 40-я ден след смъртта, а не след погребението.

Според Църквата, ако поменът съвпадне с празник като Лазарица и дените до Томина неделя или в периода от Коледа до Иванов ден, не трябва да се отбелязва. Препоръчва се да се предвиди кога се пада и да се съчета с този от 20-я ден.

Този помен е един от най-ключовите. Вярва се, че след 40- ден душата отлита окончателно от този свят и отива в Отвъдното.

На деня се раздава варено жито, обреден хляби определени ястия. Дрехите на починалия се раздават също на този ден. На присъстващите на помена жени се раздават и връвчици, игли и копчета.

На този ден се изгражда бетонената ограда на гроба, на кръста се закрепва жалейка, а върху новата ограда се редят ястията, приготвени за помена.

На повечето места на този помен се вика и свещеник за отслужване на панихида и молитва за успокояване душата на починалия. Точно свещеникът трябва да заравни гроба тогава.

Как се приготвя варено жито за помен

Следвашите помени са на трети, шести и девети месец след смъртта. Вече не е строго задължително тези помени да се правят точно на датата. Може да се избере удобен и подходящ ден за събитието.

Помен за една година

След 40-я ден задължителен помен е на първата година. На този ден е задължително присъствието на свещеник за молитва на гроба. Близките трябва да приготвят варено жито с нарисуван кръст от пудра захар. От него се отсипва в малка чинийка и се оставя на гроба, а другото жито се раздава. Раздават се и дребни сладки, солена храна, която мъртвият е предпочитал да яде.

Каква е разликата между помен и панихида?

Домашно приготвената питка също е задължителна за раздаване на помена за 1 година.

Досещате се, че помени за починалите се правят на всички Задушници – Месопустна, Черешова и Архангелова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес