Експерти разкриха тайната на произхода на „черна дупка“ на необитаемия остров Восток в Тихия океан. Необичайното изображение всъщност са гъсти гори, обхващащи цялата територия на кораловия атол.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Както съобщава Daily Mail, в началото на ноември загадъчната „черна дупка“ била открита в Google Maps и била публикувана в Reddit, където потребителите се зачудили какво може да е това и дали изображението не е било обект на цензура поради възможен военен обект.
Оказало се, че необитаемият остров Восток е обрасъл с гъста гора от дървета от вида голяма пизония (Pisonia grandis). Тъмнозелените листа придавали на снимката изображение на „черна дупка“.
Впрочем тези дървета представляват смъртна опасност за птиците. Големите семенни шушулки на пизония са покрити с гъста слуз и малки кукички. Насекомите попадат в плен в тази лепкава маса, което привлича птиците, но лепкавите и остри семена на пизонията плътно залепват по перата и птиците могат да загинат.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Остров Восточни е бил открит от руска антарктическа експедиция през 1820 година и е бил кръстен на шлюпа „Восток“. Необитаемият атол с площ 24 хектара се намира в южната част на архипелага Лайн (Кирибати). Остров Восток се намира на 6437 км от Австралия и влиза в състава на Република Кирибати.