Печеното пиле е чудесна идея за ястие по всяко време на годината. То е не само вкусно, но и здравословно блюдо, тъй като месото на птиците е леко и питателно, не съдържа вредни мазнини.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Самата рецепта за печено цяло пиле на фурна изглежда лесна и като че ли предвещава сигурен успех. Невинаги е така. Месото може да стане сухо, безвкусно или жилаво. Къде е вкусната коричка и сочното и ароматно месо?
Много вероятно е неуспехът да се дължи в голяма степен на неправилното овкусяване, наред с други грешки при печенето, избор на некачествена птица, недобре преценено количество мазнина и други.
1. Изберете качествена птица с доказан произход
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Колкото и често да сте чували този съвет, не го пренебрегвайте, защото начинът на отглеждане и хранене на птиците е от изключително значение за крайния резултат на ястието, което ще поднесете. Ако направите компромис с качеството или цената на пилето, правите компромис и с резултата, който ще получите при печенето.
2. Да мариновам ли предварително месото?
Някои рецепти не се нуждаят от предварително мариноване и това дава гаранция за чист и семпъл вкус, но безспорно маринованото месо е по-вкусно и сочно, защото поема ароматите на съставките от маринатата. Обикновено в маринатата се съдържа киселина - бяло вино, лимонов сок, сок от нар, горчица…
Пилешкото месо се комбинира добре освен с бяло вино и с бира, а в по-специални рецепти към него може да бъде добавен и друг алкохол, като портвайн или ябълков сайдер. Крехкото пилешко месо се маринова добре и със сок от цитруси - лимон или портокал, с мед в комбинация от сухи или свежи подправки. Киселината в маринатата прави месото по-крехко и скъсява времето за готвене. Мариновайте месото поне два часа.
Още: Знаете ли къде има студени минерални извори в България?
Още: Месни заговезни - какво се прави за късмет през цялата година
3. Какви подправки подхождат на пилешкото месо?
Изборът на подправки дава възможност за импровизации според предпочитанията в семейството, но ако изберете риган, салвия, мащерка, пресен розмарин, копър или естрагон, няма да се разочаровате.
Ако печете цяла птица, е добре да я овкусите старателно отвътре и отвън с черен пипер, сол, червен пипер, масло, лимонов сок или лимонова кора. Добра идея, гарантираща чудесен резултат, е да поставите във вътрешността на пилето цели клонки от подправките, смачкани скилидки чесън, цял лимон, надупчен на няколко места. Така ще си гарантирате сочно месо след изпичане.
Не забравяйте да подсушите хубаво пилето, преди да го овкусите и сложите да се пече - използвайте домакинска хартия или чиста кърпа, за да сте сигурни, че няма излишна влага и подправките са полепнали добре.