„Халюцинирам“ – това е думата на годината за 2023 г. според речника на Кеймбридж. Изненада обаче за експертите по изкуствен интелект (AI) едва ли има.
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Още: Сирна седмцица 2025 - традиции и обичаи
Думата придоби съвсем ново значение с все по-бързото развитие на AI. Традиционното ѝ значение е „да смяташ, че виждаш, чуваш, усещаш или помирисваш нещо, което не съществува“. Към него обаче вече е добавено и друго – „когато изкуствен интелект халюцинира, той генерира фалшива информация“.
Още: Изкуственият интелект победи и определи коя е думата на 2023 г. (СНИМКА)
Обяснението
„Неточната или подвеждаща информация дълго време ни заобикаля – дали под формата на слухове, пропаганда или фалшиви новини. Докато за тези неща обикновено се мисли като за човешки продукти, халюцинацията е предизвикващ глагол, предполагащ откъсване от реалността. Този лингвистичен избор отразява тънка, но дълбока промяна във възприятието: ИИ, а не потребителят, е този, който халюцинира“, обяснява д-р Хенри Шелвин от Университета в Кеймбридж, цитиран от BBC.
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Определението е добавено след рязкото нарастване на интереса към генеративните инструменти за ИИ като ChatGPT, Bard и Grok.
Още: Кисинджър: САЩ и Китай да ограничат новото ядрено оръжие - изкуствения интелект
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?