Знаете ли защо храната се разваля толкова бързо? Може да допускате тези грешки.
Още: 5 типа жени, по които мъжете са луди
Още: Трик, с който заспиваме за 2 минути
1. Препълнен хладилник
За да могат храните да се съхраняват на студено дълго време, те трябва да бъдат обдухвани с хладен въздух. Подреждането на храни плътно по рафтовете не е добра идея. Първо, няма да се охлаждат добре и второ, хладилникът ще харчи много повече ток. Оставете повече място вътре. Плащайте за по-малко храна, а през зимата можете да поставите тенджерата с ядене на балкона.
2. Внезапни температурни промени
За много природни продукти стабилните условия на съхранение са важни. Ако преместите например зеленчуци от студен балкон в апартамента и обратно, те бързо ще започнат да гният. Пилешките яйца също реагират негативно на резки промени в температурата. Следователно, те не могат да се съхраняват на вратата, където са най-нестабилните условия. В идеалния случай поставете контейнера дълбоко навътре на рафта.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
7 начина за правилно съхранение на храната
3. Пряка слънчева светлина
Много продукти не обичат пряката слънчева светлина. Например, често поставяме подправки на отворен рафт, но е по-добре да ги съхраняваме в шкаф при затворени врати. И се уверете, че шкафовете за съхранение не са над печката. Високата температура също е отрицателен фактор.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
4. Неподходяща влажност
Твърде влажните условия на съхранение, включително хладилника, не са подходящи за много продукти. Не съхранявайте зърнени храни, брашно, сол, захар, нишесте, чай в условия на влага. При условия на висока влажност те бързо губят свойствата си и стават негодни за консумация.
Най-честите грешки, когато съхраняваме храната си
5. Прекомерна стерилност
Зеленчуците, билките и плодовете трябва да се измиват преди ядене. По-добре е да се съхранява както е, особено за кореноплодни култури - много домакини се опитват да ги измият от пръстта възможно най-бързо. Любовта към чистотата е голяма, но такъв подход "убива" даровете на природата. Също така не слагайте пилешки яйца в мивката веднага след покупката. Водата разрушава защитния филм върху черупката, опасни бактерии могат да проникнат вътре през порите.
6. Чужди миризми
Насипните продукти абсорбират миризмите много бързо и успешно. Ако поставите риба или друг също толкова „ароматен“ продукт до пакет чай, сварената напитка ще има странен послевкус. Така че е по-добре да съхранявате такива неща далеч от източника на лошата миризма.