Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

3 неща, които НЕ трябва да правите на Гергьовден

04 май 2023, 11:15 часа

Само след няколко дни ще отбележим Гергьовден. Празник, който е вторият най-празнуван у нас след Ивановден. С него са свързани десетки традиции, поверия и обичаи, които от векове битуват по нашите земи.

Още: Знаете ли каква е разликата между ехограф и видеозон?

Още: 5 типа жени, по които мъжете са луди

От историческа гледна точка, на 6 май църквата чества Св. Георги Победоносец – един от най-почитаните светци от Източното православие. Син на богати родители християни, той става страстен привърженик на Христовата вяра. Като неин защитник е жестоко изтезаван и обезглавен. Георги се превръща в образец на "идеалния воин-християнин" и светец-покровител на войната и войската. А ето и какво не трябва да правите на този ден. 

Оригинални пожелания за Гергьовден, с които ще впечатлите вашите близки

1. Не яжте на закрито

Още: Трик, с който заспиваме за 2 минути

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

На Гергьовден още се празнува и "смяната на времето". В миналото по селата и малките градове организирали дълги празнични трапези, на които сядали всичките жители. Смятало се за "грехота" в такова хубаво време да се слага трапеза "в собата" (в стаята) и да не се възползва човек от Божия дар на слънцето след дългата зима и кишавите пролетни дни.

2. Не яжте друго месо, освен агнешко

Освен че това е празник на пастирите, някога било и "грехота" при наличието на толкова заклани агнета (а това се правело почти във всяка къща) да се яде някакво друго месо. Подобна постъпка се тълкувала като очевидно и демонстративно изразено неуважение към празника – разбира се, ако не била предизвикана чисто и просто от беднотия; но пък тогава и най-бедните имали достъп до общите богати трапези.

4. Не осолявайте сирене

Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?

Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи

Онова сирене, което се прави на Гергьовден, трябва да остане прясно и безсолно. Затова на този ден правели само ритуални, малки количества, тъй като без сол сиренето бързо се разваля.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес