Мнозина са убедени, че докато седим е много вредно да кръстосваме краката си. Всъщност вредно е да прекарваме дълго време в седнало положение - всичко останало са предимно митове, предава БГНЕС. Ето най-популярните от тях:
Още: 5 типа жени, по които мъжете са луди
Още: Трик, с който заспиваме за 2 минути
Мит № 1. Кръстосването на краката увеличава кръвното налягане
Кръстосването на краката наистина наистина повишава временно кръвното Ви налягане. Но няма доказателства, че то може да остане постоянно високо поради това, правейки ни хипертоници. Тоест не би трябвало да има вреда от това временно увеличение на кръвното.
Мит № 2. Позата „Крак върху крак” причинява разширени вени
Разширените вени са резултат от увреждане на съдовите клапи, които обикновено помагат на кръвта да се върне обратно към сърцето. При разширените вени част от кръвта се влива обратно в малките повърхностни вени, които се подуват поради допълнителното налягане.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Не е известно със сигурност какво причинява развитието на разширени вени. Кръстосването на краката, докато седим не може да доведе до подобно заболяване. Не се препоръчва обаче да седите дълго време, особено с кръстосани крака, ако е установен риск от тромбоза.
Мит № 3. Кръстосването на краката е причина за лоша стойка
Според тази теория поради кръстосване на краката ще се сдобиете постепенно с лоша стойка, болки в гърба и в тазовата област. Разбира се, ако човек има проблеми с гърба или тазобедрените стави, той може да почувства дискомфорт в това положение, но причинно-следствена връзка не е установена.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Кръстосването на краката може да причини изтръпване на стъпалата, тъй като позицията „крак върху крак” притиска перонеалния нерв, който минава по външната страна на коляното. Но това не е опасно и всичко се нормализира след няколко минути. Достатъчно е периодично да сменяте позата, в която седите.