Прокурори от Районната прокуратура в Смолян участват в поредица от срещи с жители на пограничните села в региона и беседват с тях за мигрантския натиск, каналджийството и телефонните измами.
Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния
Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата
Първата проява от програмата беше в края на миналата седмица в рудоземското село Елховец. То се намира на около 30 км от границата с Гърция, съобщиха от Апелативната прокуратура в Пловдив.
С жителите на селото се срещнаха Петко Братованов - заместник-районен прокурор на гр. Смолян, Мирослав Алендаров - младши прокурор в Районна прокуратура – Смолян, гл. инспектор Павел Диев -началник на РУ на МВР - Мадан, Емил Ковачев - полицейски инспектор в с. Елховец, и кметът на селото Добромир Шевелиев.
Прокурор Братованов обясни на присъстващите как да реагират и къде да подадат сигнал, ако забележат чужди граждани в селото, както и какви са наказанията за каналджийство. Той напомни, че ако местните жители видят непознати хора, веднага трябва да позвънят на телефон 112 или да уведомят полицейския инспектор.
Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София
"До момента не сме забелязали чужденци да минават през нашето село, но ще бъдем бдителни. Благодарим за посещението и за съветите, които получаваме от прокурорите", изказаха се местните жители.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прокуратурата събира видеозаписи от протеста на "Възраждане"
Още: МВР със записи започва да дири вандалите от протеста на "Възраждане" срещу еврото
ОЩЕ: Прокурори се срещнаха с жители на Чакаларово за мигрантския натиск
Присъстващите на срещата се интересуваха какви са наказанията за каналджийство и ако един човек подпомага мигранти да преминават незаконно през страната, за колко време може да бъде предаден на съд.
Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК
"В Наказателния кодекс е предвидено наказание от 1 до 6 години лишаване от свобода и глоба от 5000 лева до 20 000 лева. Надяваме се тези наказания да бъде увеличени, което може да се случи само със законодателни промени", обясниха прокурорите Братованов и Алендаров.
Двамата магистрати подробно описаха и схемите на телефонни измами и предупредиха хората да не се доверяват на непознати, които им се обаждат и ги заблуждават като искат пари или златни накити за пострадали от катастрофи техни близки, за операции в болница и др.
"Веднага потърсете свои близки и се обадете в полицията и прокуратурата", предупредиха магистратите.
Предстоят още срещи на прокурори от зоната на Апелативна прокуратура–Пловдив с жители на пограничните села в районите на Хасково, Кърджали и Смолян.
Още по темата:
Военна прокуратура обвини ефрейтор, цивилен и бременна за трафик на мигранти
Румънец е обвиняем за трафик на 25 мигранти през България