"Много съжалявам, че една конкретна журналистка съчини тази история с чистачката и вие полагате упорити усилия да поддържате в общественото мнение това внушение", заяви зам.-министърът на правосъдието Николай Проданов пред журналисти в Пампорово.
Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния
Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата
Днес пред хотел "Снежанка" в курортния комплекс с демонстрации бе отбелязана 15-годишнината от създаването на Главна дирекция "Охрана".
Проданов каза, че медиите създават превратно впечатление у хората за състоянието на затворническата администрация.
"Тази чистачка беше един третостепенен детайл в бягството на лишения от свобода Пелов от Софийския затвор. Там по този случай беше извършена проверка. Бяха установени виновните лица и те понесоха своята персонална отговорност. В момента работим по усъвършенстване на законодателството, специално по Закона за изпълнение на наказанията и подзаконовата нормативна база. Също така предприемаме и други фактически действия, които да създадат в по-голяма степен гаранция, че подобни истории няма да се повтарят. И ако медиите ни оказват съдействие в това отношение, аз лично бих бил много благодарен", посочи зам.-министърът.
Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София
Заради зрелищните демонстрации в Пампорово се събра много публика. Охранителите показаха техники за обезвреждане на опасни затворници, психично болни, при нападение на висш магистрат и други рискови ситуации.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прокуратурата събира видеозаписи от протеста на "Възраждане"
Още: МВР със записи започва да дири вандалите от протеста на "Възраждане" срещу еврото
Като приключиха демонстрациите Проданов каза, че от качествата на наличния състав ние едва ли имаме основание да се оплакваме.
"Това са едни високо професионално подготвени и мотивирани млади жени и мъже, които изпълняват с чест възложените им задачи. Проблемът е в това, че ние имаме недостиг от няколкостотин души, които са ни необходими най-вече с оглед на това, че в страната има съдебни сгради, които или не се охраняват въобще, или се охраняват с недостатъчно жива сила“, подчерта Проданов.
Той се надява, че в рамките на следващия бюджет ще бъде намерена възможност поне частично да бъде увеличен щатният състав на Главна дирекция "Охрана".
Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК
"Към момента в страната се охраняват 187 сгради и обекти на съдебната власт от близо 600 служители", съобщи главен комисар Георги Жеков - шеф на ГД "Охрана".
"Обществеността не трябва да забравя, че в основата на знакови, високорискови дела срещу организираната престъпност, като "Наглите", "Килърите", "Чуковете", групата на Златомир Иванов/Баретата/ и др. стои организацията на дирекцията, че нашите ангажименти по обезпечаването на подобни процеси траят години, изискват огромен човешки и финансов ресурс и изтощават неимоверно служителите", каза Жеков.
Откак съществува дирекцията до днес тя е работила по изпълнението на над 150 000 определения и разпореждания за принудително довеждания на лица, от които реално доведени до органите на съдебната власт са около 70% или над 105 000 свидетели и подсъдими. Конвоирала е от едни затвори в други над 1 200 000 лишени от свобода, като ежедневно извършва организация или конвой на около 270 лица. Годишният пробег на осигуряващите тази дейност специализирани автомобили е близо 3 500 000 км.
"През този период в местата за лишаване от свобода са приведени над 43 000 лица с влязла в сила присъда, което представлява около 82% от възложените за изпълнение присъди. В този процент не са включени издирените и приети от МВР и от чужди държави задържани лица. Заедно с тях процентът е над 90", посочи Желев .