Делото срещу турския гражданин за катастрофа, при която загина семейство мотористи, приключи на втора инстанция. Съдът намали първоначално произнесената присъда, предаде БГНЕС.
Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния
Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата
Състав на Софийския апелативен съд (САС) се е произнесъл с решение по наказателното производство спрямо подсъдимия турски гражданин Фарук Бекташ, обвинен от Окръжна прокуратура – София за извършено от него престъпление – предизвикано пътно-транспортно произшествие, при което загинали двама съпрузи.
Наказателното производство по отношение на подсъдимия Ф.Б. се е задочно, защото той се е укрил от българското правосъдие. Припомняме, че той беше задържан под "домашен арест", а МВР се оправда, че нямало задължение да го "охранява денонощно". Заради мярката "домашен арест", имаше протест на мотористи срещу съдия Недялка Николова. По-късно се оказа, че съдийката се е занимавала и с друг емблематичен случай - "Бююк".
САС е изменил осъдителната присъда спрямо подсъдимия, като наложеното му наказание "лишаване от свобода" при първоначален строг лежим на изтърпяване е намалено от 10 години на 9 години. Намален е и размерът на предявените граждански искове от 400 000 лева на 300 000 лева.
Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София
В решението си съдът посочва факта, че подсъдимият Б. към момента на приключване на съдебното следствие е в напреднала възраст - 64 години. Не са събрани и отрицателни характеристични данни за него. Санкцията от 9 години "лишаване от свобода", т.е. в средния размер на предвиденото за конкретното престъпление наказание, ще изпълни целите на закона, без да представлява неоправдана снизходителност спрямо дееца и извършената от него престъпна проява. Това наказание, ведно с допълнителния период на лишаване от правоуправление на МПС за срок от дванадесет години, съдът е намерил за справедливо.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прокуратурата събира видеозаписи от протеста на "Възраждане"
Още: МВР със записи започва да дири вандалите от протеста на "Възраждане" срещу еврото
Фактите според съда
Около 5 ч. сутринта на 24.07.2016 г. подсъдимият Ф.Б. влязъл на територията на България през ГКПП Калотина с личния си автомобил "Мерцедес". В колата, на предната дясна седалка била съпругата чу. В района на с. Драгоман мъжът управлявал със скорост 135 км/ч., при максимално допустима в този участък 60 км/ч. Колата била с включени светлини, видимостта била нормална, а пътната настилка суха. В същото време в обратна посока се движел мотоциклет "Триумф Рокет", със скорост от около 50 км/ч., управляван от Б.Б. и с пътник Т.Б. (негова съпруга).
В района на мостово съоръжение автомобилът, управляван от Б., предприел забранена маневра изпреварване на два автомобила пред него и навлязъл в насрещната лента за движение.
Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК
Достигайки първия автомобил, съпругата на подсъдимия видяла срещу тях светлините на един фар и му казала да внимава. Ф.Б. не реагирал, поради което с челната част на автомобила ударил предното колело на мотоциклета, което се откъснало от рамата и било отхвърлено под оградата на моста. Вследствие на това телата на двамата мотоциклетисти паднали на пътното платно. Автомобилът на подсъдимия разкъсал стоманената предпазна ограда на пътя, спуснал се по ската встрани и се установил в двора на къща в близост.
Свидетели на случилото се подали сигнал на тел. 112. Пристигналият на място екип на Спешна помощ констатирал смъртта на Б.Б. и Т.Б.
Решението на въззивния съд може да бъде обжалвано и протестирано пред Върховния касационен съд в законоустановения срок.