Технически надзор при грижата за асансьора-убиец от „Цариградско шосе” 103 е упраженен за последно на 6 април, 2012 година. Това обясни управителят на фирма „НБ Лифтконтрол” Максим Димитров, която отговаря за техническия надзор на съоръжението.
Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния
Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата
На въпрос дали техническият надзор е установил какви са били двете носещи въжета, Димитров отговори, че те са били еднакви. Имам съмнения, че е правен ремонт, за който не сме уведомени, добави той в сутрешния блок на Нова телевизия.
Попитан защо за последен път е направен преглед преди две години, Димитров отговори, че наредбата вече е нова и технически надзор се осъществява не на една година, а на три години.
На въпрос дали е дезактивирана нарочно спирачната система на асансьора, за да не се викат фирми за ремонт, Димитров отвърна, че такова нещо никога не е твърдял.
Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София
Междувременно Илия Златанов от Асоциация на производителите и вносителите на асансьори заяви, че от 2007 година за няколко години е имало две фирми – и двете с основно име „Лифтконтрол”, които са отговаряли за техническия надзор на асансьорите в България. Това стана заради връзки в Инспектората на МИЕ – въпросният г-н Димитров е също един от тези връзкари. За всичко това сме уведомявали и полиция, и прокуратура.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прокуратурата събира видеозаписи от протеста на "Възраждане"
Още: МВР със записи започва да дири вандалите от протеста на "Възраждане" срещу еврото
Нямате представа за каква мафия говорим. Направи се схема за лицензиране на фирми по отношение на асансьорния надзор и се точеха пари, каза Златанов.
Само неграмотен човек може да каже, че не трябвало да е добавят още две въжета и да станат четири при асансьора-убиец, категоричен беше Златанов. Евронормата е минимум три въжета т.е. да има девет пъти презапасяване, добави той. Председателят на ДАМТН Стефан Цанков обясни, че днес ще има проверка и ще се установи дали е трябвало въжетата да са повече според товароподемността. Днес ще разберем дали е деактивирана спирачната система в случая – има такива случаи, призна Цанков.
По думите на Цанков излезе, че за да е сигурен някой, че асансьорът в блока му е сигурен, трябва да се обърне директно към ДАМТН. Може да стане и чрез имейл – това задължение ни е заложено по закон, обясни той.
Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК