Военната прокуратура не е видяла основания за образуване на предварително производство по два от сигналите за корупция в главна дирекция "Инфраструктура на отбраната". Сигналите бяха подадени от служебното ръководство на Министерството на отбраната още през май, съобщи БНР.
Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния
Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата
Още в началото на мандата на първия служебен кабинет служебният министър на отбраната Георги Панайотов поиска от Военната прокуратура и Агенцията за държавна финансова инспекция да проверят дейностите на дирекция "Инфраструктура на отбраната" за периода 2018-2020 година, когато военен министър беше Красимир Каракачанов.
Служебното ръководство видя в действията "индикации за корупция" и обясни, че 80% от поръчките за инфраструктурните проекти през 2020 г. са сключени чрез директно възлагане, без проучване на пазара и предпочитане на изпълнители.
Преведената сума е за около 184 млн. лева.
Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София
Част от договорите засягат инфраструктурата за новите изтребители F-16. Директорът на дирекцията за инфраструктура на отбраната беше освободен, а други бяха наказани.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прокуратурата събира видеозаписи от протеста на "Възраждане"
Още: МВР със записи започва да дири вандалите от протеста на "Възраждане" срещу еврото
"Прокуратурата каза, че няма основание да образува предварително производство", отбеляза Георги Панайотов.
Но във ведомството все още очакват и становището на държавната финансова инспекция, която правела проверките съобразно своя административен капацитет. А подадените от МО сигнали не били приоритетни. Защото приоритетни били сигналите, идващи от Министерския съвет, финансовото министерство, прокуратурата и МВР.
Той допълни, че Военната прокуратура още не е отговорила на сигнала по проверката в ИА "Военни клубове и военно-почивно дело". Според министерството агенцията не е възлагала инвеститорски контрол при ремонта на базите в Созопол и Несебър.
Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК