Над 50 призовки за Васил Божков е изпратила спецпрокуратурата в Дубай. Това каза пред в. "Сега" говорителят на спецобвинението Христо Кръстев.
Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния
Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата
Тези призовки са за предявяване на обвинение - Божков има 20 обвинения, по 4 дела, които са му повдигнати, но не са му предявени. Ако Божков получи и една от призовките, той ще бъде редовно призован и това ще отвори възможността делото срещу него да тръгне и задочно, както се случи с процеса "КТБ", по който бившият банкер Цветан Василев е бил редовно призован в Сърбия.
Властите в Дубай информират прокуратурата, че са получили призовките, но след това няма обратна връзка за връчването им.
Когато някой е редовно призован да му бъде предявено обвинение, но не се яви без уважителна причина, отпада задължението на прокуратурата да му предяви обвинението лично. А това означава, че и процесът срещу него може да се гледа задочно.
Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София
От прокуратурата са категорични и че няма как да поискат от съда да наложи "задържане под стража" на Божков в негово отсъствие. Неотдавна пред "Сега" адвокат Михаил Екимджиев обяви, че прокуратурата умишлено не иска такава мярка, тъй като ако съд се е произнесъл по задържането, това би улеснило екстрадицията на Божков. Екимджиев смята, че прокуратурата няма интерес да се случи връщането на хазартния бизнесмен в България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прокуратурата събира видеозаписи от протеста на "Възраждане"
Още: МВР със записи започва да дири вандалите от протеста на "Възраждане" срещу еврото
Спецпрокуратурата обаче се позовава на НПК, според който делото по първоначалното задържане на обвиняем, се гледа в негово присъствие. Кръстев цитира и решението (link is external) по конституционно дело 12/2021 г. С него е отменен текст от НПК, който регламентираше, че "при обявено извънредно положение, военно положение, бедствие, епидемия, други форсмажорни обстоятелства или при изразено писмено съгласие на обвиняемия и неговия защитник, обвиняемият може да участва в делото (по искането на прокурора за задържане под стража) и чрез видеоконференция, като в тези случаи самоличността му се удостоверява от началника на затвора или началника на ареста или от определен от тях служител".
"Личното явяване на обвиняемия, чието първоначално задържане по определено обвинение се иска от прокурора, е изключителна гаранция за правото на личната му свобода", се казва в решението на КС. Затова и прокуратурата е категорична, че няма как да иска задържането под стража на Божков, докато той физически не е в България.
Междувременно, след 2 години забавяне и след като МВР я притисна, образувайки дело по неотложност за изнудване на Божков, Софийската градска прокуратура реши да го разпита като свидетел. Съдебната поръчка с тази молба вече отпътува за Дубай. В събота главният прокурор Иван Гешев коментира: "Най-вероятно ОАЕ няма да отговорят на нашето искане и няма да бъде разпитан и като свидетел".
Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК
По делото за изнудване, което се наблюдава от градската прокуратура, на 17 март бяха задържани Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова. Прокуратурата обяви обаче, че няма доказателства, за да им бъдат повдигнати обвинения, а МВР е опорочило разследването.
ОЩЕ: Васил Божков: Готов съм да се върна. Не се крия, европейската прокуратура ме намери и разпита