Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще има ли куп проблеми при катастрофи заради нови правила за оценка на щети?

16 февруари 2017, 08:30 часа • 1892 прочитания

При лека катастрофа, ако има съгласие между участниците кой е виновен, се пише двустранен протокол и няма нужда от регистрация. Ако няма разбирателство кой е виновен, тогава се вика „Пътна полиция”. Ако пък има подозрение, че някой от шофьорите е употребил алкохол или наркотици, задължително се обаждаме на „Пътна полиция”. Това обясни инспектор Росен Рапчев по повод промените в законодателството ни.

Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния

Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата

Всъщност досега действаше правилото, че не се подписват двустранни протоколи, когато някое от превозните средства не може да се придвижва на собствен ход. Ако обаче катастрофата доведе до задръстване, трябва да викнем КАТ, даде нов съвет Рапчев, според когото законовите промени ще освободят „Пътна полиция” от застрахователната ѝ дейност.

Позицията на застрахователите обаче е доста различна. Пред Нова телевизия Георги Тодоров от Асоциацията за застрахователна сигурност подчерта, че от 2009 година шофьорите са наясно как се пишат двустранни протоколи. Проблемът е, че КАТ няма да идва и при тежка катастрофа – без убити и ранени с тежки материални щети, т.е. над 14 минимални заплати, твърди Тодоров. Той добави, че застрахователите си плащат, за да има контрол от „Пътна полиция”. Плащаме между 1,5 и 2 млн. лева годишно от Гаранционния фонд. Имаме случаи, при които 15-20 коли нарочно са се блъскали и са си докарвали добри пари, даде Тодоров и друг пример за „дупка” в новите правила.

Не знам какви са им страховете, при тежки случаи КАТ ще идва на място. Мисля, че страховете на застрахователните компании не са реални, опонира инспектор Рапчев.

Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София

Още: Костадинов се чуди как да прокара опорките си за погрома на "Възраждане" в София: Закани се, че протестът продължава в НС

Припомняме и, че според новите правила "Пътна полиция" не идва и не се съставят документи, когато повредите на моторното превозно средство са възникнали в резултат на природни бедствия, на пожар на самото МПС, при повреди в паркирано състояние и когато не са причинени от друго превозно средство.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес