Кметът на Годеч Радослав Асенов е бил отведен на разпит в Специализираната прокуратура, пише “24 часа”. По същото време прокурори и инспектори от антикорупционната комисия (КПКОНПИ) посетиха няколко институции, свързани с Министерството на земеделието, включително и дирекцията на агенцията за безопасност на храните, която отговаря за София - област. Именно в обхвата на нейната дейност попада и Годеч.
Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния
Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата
Вчера от прокуратурата и КПКОНПИ отказваха информация за операцията. Освен БАБХ, техни служители са посетили и Държавен фонд “Земеделие”, откъдето са иззети документи. До късно през деня не беше ясно дали Радослав Асенов е задържан за 24 часа и дали е обвинен. В общината на Годеч никой не отговаряше на телефоните, посочени на страницата им.
Източник на “24 часа” от градчето до сръбската граница твърди, че Специализираната прокуратура и КПКОНПИ работят по случай със субсидии за животновъдно стопанство, с което връзка има и кметът. Става въпрос за история от преди няколко години. Стопанството било проверявано от БАБХ - София - област, с директор доктор Леонид Лавчев. Според местните, той е близък на кмета Асенов. Дори е бил жури в дефиле на коне в общината.
39-годишният Радослав Асенов е втори мандат кмет на Годеч. Служил е в МВР, бил е граничар. При първото му кандидатиране за кмет през 2015 г. го представя лично Цветан Цветанов. Бившият втори в ГЕРБ подчертава, че Асенов има опит и в разработването на проекти по Програмата за развитие на селските райони. На изборите през октомври 2019 г. кметът спечели втори мандат с 67% от гласовете. Известен е като деен градоначалник. От декларацията му пред КПКОНПИ става ясно, че има 77 ниви.
Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София
Другият интересен герой от акцията на прокуратурата и антикорупционната комисия е Леонид Лавчев. Областният директор на БАБХ нашумя с ареста си през 2009 г. Тогава той беше зам.-директор на Националната ветеринарномедицинска служба. Според прокуратурата, по това време той е поискал подкуп от собственик на мандра в село Конуш до родния му град Хасково, за да не бъде проверявана. Срещу него имаше и дело в окръжния съд в Хасково. На първа инстанция през 2010 г. го осъдиха на седем години затвор. След това, обаче Апелативният съд в Пловдив отмени наказанието и върна делото на прокуратурата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прокуратурата събира видеозаписи от протеста на "Възраждане"
Още: МВР със записи започва да дири вандалите от протеста на "Възраждане" срещу еврото
От съобщение на съда през 2012 г. става ясно, че папките са изпратени по компетентност на Специализираната прокуратура в София, която тогава започваше работа. Оттогава не е известна съдбата на делото срещу Лавчиев.