Интернет предлага неограничени възможности за всичко, но в това число и за измами, напомнят от МВР.
Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния
Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата
ОЩЕ: Предупреждение: Измамници точат банкови карти през Booking.com
"Независимо че към момента няма бум на този вид престъпление, потребителите винаги трябва да проявяват бдителност, особено когато попадат на атрактивни предложения и реклами. Сезонът предполага активно търсене на дърва и пелети за огрев, както и на оферти за планирана ваканция или наемане на къща за гости за празниците в края на годината", заявяват още от силовото ведомство.
Интернет пространството е залято с безброй обяви и от МВР предлагат няколко съвета как потребителите да разпознаят истинските от онези, зад които се крият измамници.
Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София
КАК ДА РАЗПОЗНАЕМ ИЗМАМАТА?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прокуратурата събира видеозаписи от протеста на "Възраждане"
Още: МВР със записи започва да дири вандалите от протеста на "Възраждане" срещу еврото
Когато става въпрос за измама с обява за доставка на дърва и пелети, обикновено се залага на атрактивна цена, която да провокира интереса на жертвата и тя сама да потърси връзка. Договарянето e обикновено по телефона или мобилно приложение. В този случай е особено важно да се проследи офертата и ако в нея се съдържа изискване за капаро на дадена сума за самата стока или за доставката ѝ, която да се плати било по банков път или чрез системите за бързо разплащане, бъдете сигурни, че става дума за опит за измама. Следвайте правилото, че пари се превеждат само при получена стока, съветват от МВР.
При обявите за екскурзии или наемане на къща също водеща е цената. Затова първото правило, което потребителят трябва да спази, е не да провери дали фирмата има свой сайт, а дали тя има лиценз за дейността, която предлага. Това става с едно кликване в сайта на Министерството на туризма.
ОЩЕ: МРРБ предупреждава за фалшив имейл от името на министър Цеков
Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК
Второ правило е преди да подпишете договор, в офис или пратен по интернет, внимателно да го прочетете. Проследете задължително дали в него името на фирмата е написано по един и същи начин навсякъде, фигурира ли ЕИК и дали поставеният печат е на същата фирма, напомнят от МВР.
Трето и най-важно правило е начинът на плащане. Туроператорите трябва да имат регистрирани фирмени банкови сметки. Това означава, че титуляр на сметката е името на фирмата, в никакъв случай тя не следва да е на управителя или на когото и да било друг служител.
Преди няколко дни, при подобна инициатива, възрастни хора от Видин научиха повече за онлайн безопасността и телефонните измами на информационна среща, организирана от Регионалната библиотека "Михалаки Георгиев" съвместно с Областната дирекция (ОД) на МВР-Видин.