Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Марешки с ефективна присъда от 4 години за рекет

14 септември 2020, 17:32 часа • 12455 прочитания

Веселин Марешки е осъден на 4 години затвор при общ режим на изтърпяване, постанови Варненският апелативен съд.

Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния

Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата

Присъдата е за рекет и изнудване. На Марешки му е наложена и глоба от 8 хиляди лева, съобщи БГНЕС.

За другата обвиняема Красимира Колева съдът постанови 3 години и половина и 6 хиляди лева глоба.

Марешки и Колева са признати за виновни за това, че от 9 октомври до 16 ноември 2014 г. с цел да принудят Асен Миланов да заплаща ежемесечно сума в размер на 10 хиляди лв., го заплашили с разрушаване на стопанисваното от него заведение и със създаване на пречки и преустановяване на търговската дейност.

Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София

Още: Костадинов се чуди как да прокара опорките си за погрома на "Възраждане" в София: Закани се, че протестът продължава в НС

Според обвинението в периода 9.10 - 16.11. 2014 г. наемателят на заведението Red Hot Pizzа Асен Миланов бил принуждаван да плаща на Марешки и Колева наем от 10 000 лева, вместо на наемодателя Тони Димитров, с когото имал договорни отношения. Димитров, като бивш съпруг на Колева, е получавал наем за общо две заведения в кооперация, строена от Марешки.

В предходното заседание съдебният състав намери за нужно да изясни имуществените отношения между Веселин и Красимира. Затова съдът поиска справка от Агенцията по вписвания и разпита свидетел. Днес в съдебната зала стана ясно, че заради заем от 65 хиляди лв. е била учредена договорна ипотека между съпругата на подсъдимия, в качеството й на управител на търговско дружество и Красимира К.

Още: Прокуратурата събира видеозаписи от протеста на "Възраждане"

Още: МВР със записи започва да дири вандалите от протеста на "Възраждане" срещу еврото

След приключване на въззивното съдебно следствие, се пристъпи към пледоариите на страните.

Представителите на държавното обвинение обясниха, че паричното задължение на Красимира към Веселин е причина за неговите действия. Отправянето на закана, придружено с последващо унищожаване на имущество са били насочени към „сломяване на волята и мотивиране на пострадалия Асен М. да започне да плаща рекет“. Прокуратурата и частният обвинител поискаха от въззивния съд да признае вината на двамата подсъдими.

"Защитата на Веселин М. счита, че той не е извършил състав на престъпление. Не е имал и мотив за това, тъй като Красимира не е е имала имуществено задължение към него. Той й е помагал без да има материален интерес. Адвокатите и на двамата подсъдими поискаха от съда да остави без уважение протеста на прокуратурата и жалбата на частния обвинител, и да потвърди оправдателната присъда, постановена от Окръжния съд във Варна.

Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК

Още: Вътрешният министър разпореди спешни мерки за задържане на отговорните за погрома срещу сградата на ЕК

Мотивите към присъдата на Апелативен съд – Варна ще бъдат изготвени в законоустановения двумесечен срок.

Съдебният акт подлежи на касационна проверка", се казва в съобщението.

Опитът на репортер на Actualno.com да получи коментар по темата остана без резултат.

Веселин Марешки е лидер на парламентарно представената партия “Воля” и е зам.-председател на 44-ото Народно събрание. Заради това дело той се отказа от имунитета си.

През юни 2017 г. тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров поиска имунитета на Марешки и двама депутати от „Воля”. Няколко дни по-късно лидерът на „Воля” и Кръстина Таскова депозираха писмено отказите си от имунитет. Дни след това самият Марешки чрез декларация от името на групата предложи депутатите изобщо да нямат имунитет. С обвинение се сдоби по-малко от месец след това.

През ноември 2018 г. главният прокурор отново поиска имунитета на Веселин Марешки заради още едно обвинение – сговаряне на извършване на престъпления, чрез които се цели да се набави имотна облага. Тогава с имунитет се разделиха Кръстина Таскова и Пламен Христов, пак от „Воля”.

Скандалът избухна през 2015 г., след което спря и през 2017 тръгна отново. През 2018 пък прокуратурата се усъмни в свидетелите си.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес