Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КПКОНПИ загуби дело за четвърт милион лева

23 октомври 2021, 11:56 часа • 5043 прочитания

Антикорупционната комисия КПКНОПИ е осъдена да плати над четвърт милион лева като разноски по дело за конфискация, което е водила и загубила пред Софийския градски съд, съобщи вестник "Сега".

Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния

Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата

Това се вижда при проверка в деловодните регистри. Определението на Върховния касационен съд, с което осъждането за 251 950 лв. е станало окончателно е постановено в понеделник. Любопитното е, че комисията, ръководена от бившия главен прокурор Сотир Цацаров, сама се е отказала да обжалва.  

До тази развръзка се стига, след като през септември м.г. Софийският градски съд допълва решението си от 2012 г., с което отхвърля исковете на КПКОНПИ (по онова време комисията за конфискация) срещу Е.В., В.В., Ц.В. и Е.К. Делото за конфискация срещу тях е заведено, защото през 2008 г. Е.В. е осъдена на година условно за укриване на 9800 лв. ДДС. Останалите трима ответници по делото за конфискация са нейни роднини.  

След като жената е призната за виновна, комисията за конфискация започва проверка срещу нея и установява, че тя има имущество за над 2,3 млн. лв., за което липсват данни за законни източници и което подлежи на отнемане. През 2012 г. съдът отхвърля иска на комисията, като приема за доказано, че приходите им надхвърлят разходите. През м. г. Софийският градски съд осъжда КПКОНПИ да плати на Е.В. и В.В. общо 121 950 лв. за съдебни разноски, на Ц.В. - 80 000 лв., а на Е.К. - 50 000. Комисията обжалва определението за разноските пред апелативния съд, но през май т.г. той го потвърждава. Така казусът стига до Върховния касационен съд.  

Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София

Още: Костадинов се чуди как да прокара опорките си за погрома на "Възраждане" в София: Закани се, че протестът продължава в НС

Висшата инстанция обаче приема, че жалбата на КПКОНПИ, подадена чрез гл. инспектор Г. П., е просрочена и затова трябва да бъде оставена без разглеждане. Магистратите обясняват, че апелативният съд се е произнесъл на 19 май и в определението му изрично е записано, че срокът за обжалване е едноседмичен. Този срок е изтекъл на 26 май, а жалбата на КПКОНПИ е депозирана на 28 май, обясняват върховните съдии.  

В годишните доклади на КПКОНПИ няма данни за разноските, които комисията е осъждана да плаща, а те не са малки, защото и делата, които води в общия случай са за големи суми. Годишният бюджет на КПКОНПИ е около 19 млн. лв., които отиват предимно за персонал.

Още: КПКОНПИ ще анализира декларациите на Пеевски за имущество и конфликт на интереси

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес