Не може да има демокрация и зачитане на основните права, без да се зачитат принципите на правовата държава, и обратното. Това е основата на одобрения и на второ четене Регламент относно защитата на бюджета на ЕС в случаи на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава.
Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния
Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата
Какво обаче представляват принципите на правовата държава и отговаря ли България на тях?
В т. 7 на Регламента: Независимостта на съдебната власт предполага по-конкретно, че съответният съдебен орган е в състояние да упражнява съдебните си функции изцяло самостоятелно, без да бъде предмет на йерархични ограничения или да е подчинен на друг орган, и без да получава заповеди или указания от когото и да било. (...) Гаранциите за независимост и безпристрастност изискват правила, по-конкретно що се отнася до състава на органа, назначаването и прослуженото време и основанията за отвод и освобождаване от длъжност на членовете му, които да предотвратят всички основателни съмнения в съзнанието на гражданите по отношение на неподатливостта на тази институция на външни фактори и нейната неутралност по отношение на защитаваните пред нея интереси.
Чл. 126, ал. 2 от Конституцията на България: Главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори.
Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София
Важно е да се подчертае, че този регламент касае само харченето на евросредства – и точно това е тънкият момент, който всъщност не го вкарва в пълна колизия с българския основен закон.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прокуратурата събира видеозаписи от протеста на "Възраждане"
Още: МВР със записи започва да дири вандалите от протеста на "Възраждане" срещу еврото
Но какво означава широко разпростанено незачитане на принципите на правовата държава според европейския регламент? Три са посочените белези за това поведение:
а) застрашаването на независимостта на съдебната система
б) непредотвратяването, некоригирането и несанкционирането на произволни или незаконосъобразни решения на органите на публичната власт, включително на правоприлагащите органи, непредоставянето на финансови и човешки ресурси, което пречи на правилното им функциониране, или липсата на гаранция за отсъствието на конфликти на интереси
Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК
в) ограничаването на достъпността и ефективността на средствата за правна защита, в това число посредством рестриктивни процедурни правила, неизпълняването на съдебни решения или ограничаването на ефективното разследване, съдебно преследване или санкциониране на нарушения на закона.
Наказанията
Най-сериозното - съгласно чл. 4, може да има не просто спиране на евросредства при нарушение на върховенството на правото, касаещо евросредствата, но и забрана за нов достъп! Това може да бъде наложено като наказание само ако нарушителят е държавен орган – т.е. държавен орган получава евросредствата.
Каквото и обаче да е наложеното наказание – намаление на отпусканите евросредства или спиране, държавният орган, който трябва да отговаря за разпределението им крайни получатели – граждани, компании, неправителствени организации, не може да спре да го прави и следва да плати.
Ако вече е наложена санкция от ЕС, следва Европейската комисия да бъде убедена, че нарушенията са премахнати. Това става, като наказаната страна-членка представи доказателства пред Брюксел, с който да го убедят, че наистина има промяна.
Още: Унищожителни въпроси за държавата ни от ЕП към Борисов и Гешев