МВР публикува списък на 15 разследвания на ГДБОП, по които арестите са неосъществени заради липса на санкция от наблюдаващия прокурор - от гледна точка на полицията.
Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния
Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата
За спирането или забавянето на работата по тези досъдебни производства, още през октомври миналата година главният секретар на МВР главен комисар Петър Тодоров изпрати писмо до Инспектората на Висшия съдебен съвет. В него той информира за възникващите от това затруднения в разследването на организирани престъпни групи, информират от МВР.
Според вътрешното министерство има тенденция наблюдаващите прокурори да отменят реализацията на специализирана полицейска операция, въпреки че предварително е създадена организация и е съгласувана дата за това.
Съгласно версията на полицията, че наблюдаващите прокурори отменят реализацията, като посочват следните мотиви за общо 15 досъдебни производства:
Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София
1. Висока натовареност на наблюдаващите прокурори от Специализирана прокуратура
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прокуратурата събира видеозаписи от протеста на "Възраждане"
Още: МВР със записи започва да дири вандалите от протеста на "Възраждане" срещу еврото
2. Допълнително прецизиране на адресите и лицата, спрямо които да бъдат извършени ПСД с оглед тяхното намаляване
3. Неконкретизирано устно разпореждане на Административния ръководител на Специализирана прокуратура
В списъка, който МВР разпространи до медиите, има разследванията корупция, неизгодни сделки, пране на пари и дори трафик на хора. Пълният списък вижте ТУК!
Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК
"В хода на работата по документиране на престъпната дейност на групите се провеждат множество срещи между разследващите екипи на ГДБОП и наблюдаващите прокурори по съответните дела. След като екипите изпълнят в цялост указанията на наблюдаващите прокурори, служителите уговарят дата или срок, в който да се пристъпи към задържане на участниците в организираната престъпна група.
От страна на разследващите екипи се предприемат необходимите действия с цел организация на процесуално-следствени действия и обезпечаване на лица и адреси, подготвят необходимите планове и заповеди. Оказват съдействие на прокурорите за внасянето на исканията за определения за адресите и лицата по досъдебните производства.
Въпреки това по тези 15 досъдебни производства до арести не се е стигнало, въпреки готовността за действие на ГДБОП", посочват от МВР.