Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Двама оправдани по "Наглите" осъдиха прокуратурата и на втора инстанция

12 август 2019, 06:05 часа • 13705 прочитания

Павел Петков-Павката и Цветозар Славчев-Църо, които бяха обвинени и оправдани през 2014 г. за участие в групата за отвличания "Наглите", осъдиха прокуратурата да им плати по 15 000 лева обезщетение, предаде в. "24 часа".

Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния

Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата

Решенията са на апелативна инстанция, а компенсациите са по-големи, отколкото на първа инстанция - с 5000 лева, но доста по-малки от исканото.

Искът на Павката е за общо 1,6 млн. лв. за имуществени и неимуществени вреди. Той е бил задържан незаконно 2 години и 4 месеца.

Пред съда бившата му съпруга твърди, че на 22 декември 2009 г. спецчастите на МВР нахлули в дома им, разбивайки вратата, за да го закопчаят. Казва още, че двете им деца, тогава на 8 и 15 години, са получили стрес заради случилото се, тъй като Павката бил повален на земята, окован с белезници, а срещу него е използван електрошок. Докато бил зад решетките, Петков бил потиснат, плачел и споделял, че иска да се самоубие. Заради ареста жена му го напуснала и се развели, а в училище децата му били наричали "Наглите".

Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София

Още: Костадинов се чуди как да прокара опорките си за погрома на "Възраждане" в София: Закани се, че протестът продължава в НС

Съдебният състав с председател Нели Куцкова приема, че повдигането на обвинението и задържането са причинили на Павката душевни страдания, неудобства и терзания. Магистратите отчитат и че преди да влезе в ареста, той имал хроничен хепатит C, който зад решетките се влошил. Съдът обаче подчертава, че Павката не е публична личност, която се ползва с авторитет в обществото. Не е оставен без значение и фактът, че срещу него има 6 влезли в сила присъди. Първите му са като непълнолетен от 1990 година.

Църо пък съди прокуратурата за 400 хил. лева обезщетение, но получава 15 000. По делото става ясно, че когато бил задържан, той не пожелал майка му да го посещава, за да не ѝ стане лошо.

“Бил притеснен, потиснат, изплашен, отслабнал около 40 кг, станал необщителен”, установява съдебен състав на Софийския апелативен съд, начело с Ася Събева. И добавя, че заради делото "Наглите" Църо станал асоциален и познатите и приятелите му се отдръпнали. “Вън от това други вреди по делото не са доказани”, казва съдът.

Магистратите отхвърлят твърдението му, че не можел да си намери постоянна работа заради обвинението. "Не е ясно къде точно е работел той преди повдигане на обвинението", аргументира се съдът.

Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК

Още: Вътрешният министър разпореди спешни мерки за задържане на отговорните за погрома срещу сградата на ЕК

Делото "Наглите" приключи окончателно през 2014 година. Осъдени и в затвора са Ивайло Евтимов-Йожи, Прокопий Прокопиев-Културиста, Даниел Димитров-Релето и Любомир Димитров-Гребеца.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес