Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Двама гардове от НСО са уволнени дисциплинарно заради случая в „Росенец“

10 август 2020, 17:43 часа • 6582 прочитания

Шестима служители на Националната служба за охрана (НСО) са санкционирани дисциплинарно, заради констатирани пропуски при изпълнение на служебните им задължения на 7 юли 2020 г. в района на парк „Росенец“, Област Бургас. Служебната проверка на действията на служителите бе разпоредена със заповед на Началника на НСО от 9 юли 2020 г. и бе извършена и приключена в разпоредения едномесечен срок.

Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния

Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата

За допуснати дисциплинарни нарушения, включително и поведение, което уронва престижа на Службата, с дисциплинарно наказание „уволнение“ са наказани двама служители на НСО.

Двама служители на ръководни длъжности са наказани с дисциплинарно наказание „предупреждение за понижаване в звание“ .

Двама служители на по-ниски длъжности са наказани с дисциплинарно наказание „мъмрене“ за нарушение на изискванията на чл. 28 от Закона за НСО.

Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София

Още: Костадинов се чуди как да прокара опорките си за погрома на "Възраждане" в София: Закани се, че протестът продължава в НС

Това гласи официалното съобщение от НСО. От службата обаче категорично отказаха да уточнят имена пред Actualno.com. На наш въпрос дали уволнените служители са Румен Желязков и Калин/Галин Гаджев, отговорът беше:„Без имена.“ Вероятността да са точно те двамата обаче е твърде голяма.

Припомняме, че в социалните мрежи и в медиите се появиха публикации ,снимки и видеа, според които именно Румен Желязков по прякор „Тялото“ е гардът, избутал Христо Иванов във водата при опита му да акостира на плажа в Росенец, а Гаджев е този, който захвърля на брега българския национален флаг.

Припомняме още, че преди около месец източници на Actualno.com коментираха, че от правна гледна точка ситуацията е наистина сложна и че дори ако хората, попречили на Иванов, са служители на НСО и бъдат наказани за поведението си, то публично може да не стане ясно – защото би могло наказанието да мине под гриф "Секретно". Дейността на НСО на практика зависи от комисия, в която влизат вътрешният министър, както и ръководителите на ДАНС и НСО. Съгласно Закона за НСО, службата поема охрана на дадено лице по искане на изпълнителната власт, а президентът получава докладни за дейността на НСО. А прависти коментираха пред Actualno.com, че предвид законодателството ни, никой държавен орган не може публично да признае детайли по охранителната дейност на НСО - или поне тази хипотеза доминира публичното говорене на държавата, след като няма съдебен прецедент.

Всечко за случая вижте още тук:

Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК

Още: Вътрешният министър разпореди спешни мерки за задържане на отговорните за погрома срещу сградата на ЕК

Случаят с морския сарай на Доган отива към съд. Има ли законово основание НСО да мълчи за скандала с Христо Иванов?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес