Десислава Иванчева ще съди държавата в Страсбург заради оковите, с които беше заведена в болница. Обвинената в корупция кметица на кв. „Младост” многократно е искала да напусне ареста заради влошеното си здраве.
Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния
Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата
Оковите на Иванчева са унизителни и в противоречие с Конституцията, смята адвокатът ѝ Марин Марковски. „Това нечовешко отношение към Иванчева е противозаконно”, категоричен е той.
Така се конвоират само особено опасни престъпници, каза и бившият съдия в Европейския съд по правата на човека Здравка Калайджиева.
"Няма с какво да бъде основано оковаването на една жена, която на всичкото отгоре е болна и не е особено тежка и силна. Изглежда в момента се обосновава усърдието на властите и се показва на обществото колко властите се стараят да избегнат евентуално бягство", посочи Калайджиева пред bTV.
Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София
"В българската Конституция пише, че правата на обвиняемия не могат да бъдат ограничавани повече от необходимото за правосъдието, в закона за изпълнение на наказанията пише същото. В същото време у нас се прилага инструкция за оковаване на изпратените на лечение арестанти, при която въобще липсва преценка дали тези мерки са необходими", допълни Калайджиева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прокуратурата събира видеозаписи от протеста на "Възраждане"
Още: МВР със записи започва да дири вандалите от протеста на "Възраждане" срещу еврото
"Не става дума конкретно за Иванчева, става дума за това, че властите демонстрират пълна липса на чувствителност относно уважението към човека, какъвто и да е той. Смущава ме диспропорционалната сила, упражнена спрямо жена, която се води към болницата. За всички е ясно, че не е необходимо, може да бъде унизено човешкото достойнство, но жалкото е, че това по никакъв начин не се съобразява", подчерта Калайджиева. Тя отбеляза, че инструкцията за конвоирането на арестанти засяга широк кръг от хора, за които няма никакви данни да са опасни.
"Българската държава може да приеме милиони дарения от чужди донори, за да подобри условията в затвора и в същото време не изгражда капацитета на служителите си в тази посока – да се намали нечовешкото отношение", коментира Калайджиева. Според нея затворите са се превърнали в „развъдник на насилие”, където „престъпността се регенерира”.
От Правосъдното министерство казват, че от 2013 г. прилагат стандарти при конвоирането на всеки арестант, а не само на Иванчева. "Що се отнася до твърденията, че това е изтезание – те са напълно безотговорни. Това е част от обективните мерки за сигурност и охрана", категоричен е Николай Проданов, зам.-министър на правосъдието.
Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК
От Министерството твърдят, че заради тези мерки през последните пет години само двама затворници са избягали от болнични заведения. Експертите обаче припомнят, че ако Иванчева осъди държавата в Страсбург, обезщетението ще платят данъкоплатците.