Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Близо 23 тона пестициди са открити в землището на Червен бряг

07 август 2020, 15:22 часа • 1653 прочитания

В рамките на два дни бяха събрани и предадени за обезвреждане 22,8 тона пестициди, които бяха открити край гр. Койнаре и с. Радомирци, община Чернен бряг, съобщиха от Министерството на околната среда и водите, предаде БГНЕС. 

Още: Петима от погрома на "Възраждане" с обвинения от прокуратурата. Ето за кои деяния

Още: Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата

Загробените негодни за употреба препарати за растителна защита (ПРЗ) бяха разкрити на 5.08.2020 г. при съвместна проверка на органите на Министерство на околната среда и водите (МОСВ) и Върховна административна прокуратура (ВАП) в присъствието на министъра на околната среда и водите Емил Димитров и заместник-главен прокурор от ВАП Десислава Пиронева. 

При разкриване на обекта край гр. Койнаре са извадени 16 986 тона негодни за употреба ПРЗ. Тя бяха изнесени от обекта, намиращ в местност „Дола“ на площадката на бивше летище край гр. Койнаре, бяха опаковани в биг бег чували и извозени към площадки с разрешително за работа с опасни вещества. На територията край с. Радомирци, местност „Мерата“, са разкрити, извадени, опаковани и извозени 5818 тона негодни за употреба ПРЗ. 

Днес кметът на община Червен бряг Цветан Костадинов изпрати благодарствено писмо до министър Димитров, съобщи още БГНЕС и уточни, че в него от името на жителите на общината и на народния представител Пламен Тачев се изказват благодарности за бързото съдействие за изземване, преопаковане и транспортиране на опасните препарати.

Още: Евродепутатите - социалисти категорично отхвърлят вандализма пред Дома на Европа в София

Още: Костадинов се чуди как да прокара опорките си за погрома на "Възраждане" в София: Закани се, че протестът продължава в НС

Кметът се обръща към министъра за съдействие за окончателно решаване и на проблема с незаконно загробените опасни отпадъци от акумулатори, които бяха открити край с. Рупци, община Червен бряг, при съвместна акция на прокуратурата и МОСВ. На площадката в пети квартал на Червен бряг се съхраняват около 200 тона опасен отпадък, изгребан от силажна яма и бивше помощно стопанство, с. Рупци. Около 80 тона се съхраняват на регламентирана площадка в Долна Баня. 

Разкриването, преопаковането, транспортирането и обезвреждането на 22,8-те тона пестициди от двете населени места в община Червен бряг става по идентични правила с тези на швейцарска програма. Крайното обезвреждане ще се извършва в лицензирани съоръжения с многогодишен опит в държави членки на ЕС. 

Акцията в Червен бряг беше извършена от специализирана фирма, при стриктно спазване на правилата за работа, прилагани при изпълнение на същите дейности по Швейцарската програма, по която МОСВ има опит и по която през последните 4 години са обезвредени около 4000 тона пестициди от 70 склада в цялата страна, отбеляза БГНЕС.

След изваждането пестицидите се преместват на площадка, която има разрешение за работа с опасни вещества. В склада те ще престоят защитени, преопаковани в съответни бидони, до изпращането им в лицензирани съоръжения за изгаряне с дългогодишен опит, във Франция, Белгия, Швейцария, Дания, след надлежно проведена процедура по нотифициране и получено съгласие. Тези държави са приемали пестицидите обезвредени в изпълнение на Българо-швейцарската програма. 

Още: МВР министърът за задържаните и мерките след погрома на "Възраждане" пред сградата на ЕК

Още: Вътрешният министър разпореди спешни мерки за задържане на отговорните за погрома срещу сградата на ЕК

Двата склада за пестициди край Червен бряг са първите, които бяха разкрити при започналата серия проверки във връзка с разпореждане на ВАП относно нерегламентирано съхранение на негодни за употреба препарати за растителна защита, припомни БГНЕС. Съгласно разпореждането на ВАП, МОСВ извършва проверки на територията на цялата страна за загробени и в критично състояние хранилища за пестициди. Като критични се определят обектите, които са в близост до водоизточници, създават опасност от замърсяване на природата, не са охраняеми и са с лесен достъп за хора, които биха могли да злоупотребят. Проблемите със залежалите пестициди датират от 1990 г. насам и са в резултат на ликвидиране на бившите ТКЗС и АПК. 

Средствата за обезвреждането на първите обекти ще бъдат осигурени от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) и МОСВ, които са били заделени за други дейности.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес