Немски и британски астрономи съставиха списък от девет планети, потенциалните обитатели на които могат да знаят за Земята и за съществуването на разумен живот на нея, се казва в статия, публикувана в списание MNRAS.
Още: Исак Нютон и предсказанието за края на света през 2060 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 17-23 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
"Колкото по-голяма е планетата, толкова по-силно блокира светлината на звездата, около която се върти. С други думи, колкото по-силна е видимостта на планетата, толкова по-близко е тя до светлината. Затова, колкото и парадоксално да звучи, Земята и съседите ѝ потенциалните извънземни ги виждат по-често, отколкото планетите гиганти", казва Робърт Уелс от университета Куинс в Белфаст (Великобритания).
Още през 60-те години на XX век американският астроном Френсис Дрейк е разработил формула, даваща възможност да се изчисли потенциалният брой от цивилизации от чужди планети на базата на известни свойства на Галактиката и броят на звездите и планетите в нея. Според тази формула, извънземните цивилизации трябва да са твърде много, но досега не е открита нито една.
Както казва Уелс, учените отдавна се опитват да обяснят това разминаване (така нареченият парадокс на Ферми) , оценявайки броят на извънземните цивилизации и причините за липсата им в нашата Галактика със Земята. Екипът на Уелс се е опитал да реши този проблем чрез прилагане на друг подход – чрез подробно проучване на това колко добре планетата ни и следите от живот на нея могат да бъдат потенциално видими от „братя по разум“ от други звездни системи.
Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)
Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук
Изчисленията са показали, че вероятността да се види Земята, или всяка друга планета от Слънчевата система отвън съставлява едва 2,5%, а шансовете за откриване на три наведнъж може да се определят като нищожни – те не надхвърлят 0,027%. Затова да се види Земята и проучи могат само обитателите едва на няколко екзопланети, намиращи се в определени твърде тесни, геометрично изчислени места от Космоса. Разбира се, ако притежават инструменти за това, подобни на телескопите "Кеплер" и "Хъбъл". Най-общо тези екзопланети са на брой около 65, като по-голямата част от тях могат да се видят само от Меркурий, а от Земята – едва девет.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 10-16 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Сред тях е неголемият газов гигант на звездата НАТ-Р-11 в съзвездието "Лебед", "горещият Юпитер" WASP-68b в съзвездието Козирог, четири големи планети от системата WASP-47 в съзвездието Водолей, формиращата планета LkCa 15b в съзвездието Колар, големият газов гигант в звездите 1RXS 1609 в съзвездието Скорпион и планетата на бялото джудже "канибал" WD 1145+017 b в съзвездието Дева.
Както смятат учените обаче, тези планети по принцип не могат да поддържат живот. Това обяснява и защо астрономите и досега не са успели да намерят нито една обитаема планета или извънземна цивилизация.
Учените разчитат, че телескопите от ново поколение TESS и "Джеймс Уеб" ще помогнат за откриването в тези зони на нови планети, което ще им осигури възможността да проверят и идеята, която споделят и да разберат има ли живот извън пределите на Слънчевата система.
Още: Хюстън, Мумбай има проблем: Нещо се обърка със сателит на Индия (ВИДЕО)
Още: Магнитни бури за седмицата 3-9 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)