Китайски учени разработиха симулация на атмосферата на Марс, съобщи Синхуа. Това е в подкрепа на планираната мисия "Тянвън-3" за връщане на взетите при мисията ""Тянвън-1" проби.
Още: Исак Нютон и предсказанието за края на света през 2060 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 17-23 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Изследването е публикувано в сп. "Чайниз сайънс бюлетин". Според публикацията Китайската национална космическа администрация планира да върне пробите, взети при мисията "Тянвън-1", на Земята през 2028 г.
Още: На какво разстояние е най-близката планета до Земята?
Учените са разработили и конструирали планетарен атмосферен модел на Марс. Изработили са реплики на прах, вода, въглероден диоксид на база данните от марсохода "Чжужун", както и на наблюденията на марсоходите на НАСА "Викинг 1" и "Викинг 2". Моделът представлява успешна симулация на температурата на повърхността, зоновите ветрове, полярния лед, праха. Космическият апарат "Тянвън-1", кръстен на древна китайска поема, беше изстрелян заедно с марсохода "Чжужун" на 23 юли 2020 г., предаде БТА.
Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)
Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук
Още: Пробив: НАСА прокара кислород на Марс
От 18 май миналата година марсоходът влезе в спящ режим, след като измина около 1921,5 м по повърхността на планетата. Според експерти причината за спирането му остава неясна, но сателитни снимки показват, че соларните му панели са покрити с прах.
Още: Магнитни бури за седмицата 10-16 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Откриха суперземя, на която е възможно да има живот
Още: Илон Мъск няма да стигне жив до Марс, казва учен от НАСА