Международен екип от астрономи обяви откриването на голям астероид, чиято орбита се пресича с тази на Земята. Това създава малък шанс за катастрофален сблъсък в далечното бъдеще, предава АФП.
Още: Исак Нютон и предсказанието за края на света през 2060 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 17-23 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Широкият 1,5 км астероид, наречен 2022 AP7, е открит в известен район, в който е трудно да се забележат обекти поради отблясъците от Слънцето. Беше открит заедно с два други близки до Земята астероида с помощта на високотехнологичен инструмент на телескопа "Виктор М. Бланко" в Чили.
"2022 AP7 пресича орбитата на Земята, което го прави потенциално опасен астероид, но в момента или някога в бъдеще той няма траектория, която да го накара да се сблъска със Земята", заявиха от Научния институт Карнеги.
Потенциалната заплаха идва от факта, че като всеки орбитиращ обект, траекторията му бавно ще се променя поради безброй гравитационни сили. Поради това прогнозите са трудни. Новооткритият астероид е "най-големият обект, който е потенциално опасен за Земята, открит през последните осем години", заяви изследователската група NOIRLab.
Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)
Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук
2022 AP7 отнема пет години, за да обиколи Слънцето по сегашната си орбита. В най-близката си точка до Земята той остава на няколко милиона километра.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 10-16 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Следователно рискът е много малък, но в случай на сблъсък астероид с такъв размер "би имал опустошително въздействие върху живота, който познаваме", казват от Научния институт Карнеги.
Другите два астероида не представляват опасност за Земята, но единият е най-близкият до Слънцето астероид, откриван някога. Резултатите са публикувани в научното списание "The Astronomical Journal".