Екип от учени от Университета в Аризона планира да изпрати 6,7 милиона проби от сперматозоиди, яйцеклетки и друго ДНК на Луната. Идеята е подобно на Ноевия ковчег, при световна катастрофа Луната да запази информация за множество земни видове, пише БГНЕС. Пробите ще бъдат криогенно замразени, и ще бъдат поставени дълбоко под повърхността. Планът на екипа от учени беше представен по време на конференцията по аерокосмическа техника на Института по инженери по електротехника и електроника миналия уикенд.
Още: Исак Нютон и предсказанието за края на света през 2060 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 17-23 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
„Земята естествено е нестабилна среда“, обяснява Джекан Танга - автор на изследването и машинен инженер. „Много неща - изригване на вулкан, ядрена бомба или астероид - биха могли да предизвикат някакъв екологичен колапс, който да заличи разнообразието от животни и растения на Земята. Само хранилище на Луната би могло да запази тези форми на живот в безопасност, според учена.
Танга и неговият екип са разработили специален документ, в който обясняват плана си за съхранение на пробите. Неслучайно той е озаглавен „Лунни ями и тръби от лава за модерен ковчег“, защото планират да построят специален свод под повърхността на Луната, където „лунните ями“ - бивши тунели от лава с дълбочина между 80-100 метра, биха били идеални места за съхранение. Лунните ями ще осигурят готов заслон от повърхността на Луната, което е важно заради големите температурни колебания, а и зарази заплахите от метеорити.
Вътре в трезора милиони скъпоценни проби от много същества на живота ще бъдат съхранявани при изключително студени условия. Пробите трябва да се съхраняват при -180 °С. Стволовите клетки ще изискват още по -ниски температури - около -196 ° F. Трезорите ще бъдат поддържани от роботи и ще се захранват от около 2055 квадратни фута слънчеви панели. Учените са изчислили, че за транспортирането на пробите ще са необходими поне 250 изстрелвания на ракети.
Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)
Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук
На Земята вече съществува „генна банка“, която пази семена от всяко растение, храст и дърво на земята. Глобалният криогенен „сейф“ на норвежкия остров Шпицберген е сгушен дълбоко в Северния полярен кръг. Той съхранява около 992 000 уникални проби, всяка от които съдържа средно 500 семена от растения.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 10-16 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)