НАСА смята, че скованият в лед спътник на Юпитер Европа един ден може да стане обитаем за хората, предаде БГНЕС.
Още: Исак Нютон и предсказанието за края на света през 2060 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 17-23 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
НАСА поръчала на екип от учени да постави точни цели за мисия на ледената повърхност на спътника. В статия за списание "Астробайолъджи" изследователите обявиха трите основни цели пред бъдеща мисия.
Първата е изследването на неледения материал на Европа от поне две различни дълбочини, за да се разбере детайлният състав на солите, органичните материали и други замърсители. Втората цел е създаването на геофизическа карта на Европа за изследване на ледената обвивка и океана на сателита чрез способите на сеизмологията и магнитометрията - техника за измерване на магнитните свойства на почвата.
На последно място учените се надяват, че изпращането на космически кораб на Европа ще им позволи да характеризират геологията на повърхността с човешка мярка. През март изследователи откриха най-силното доказателство до момента, че солената вода в огромния течен океан под ледената повърхност на Европа всъщност достига до повърхността на сателита, което засили предположенията, че там може да има живот.
Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)
Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук
Изследването установи, че съществува химически обмен между океана и повърхността, което прави океана богата химическа среда. То беше дело на професор Майк Браун, астроном от Калифорнийския технологичен институт от Пасадена, Калифорния, и Кевин Хенд от НАСА. Според проф. Браун обменът между океана и повърхността "означава, че енергията може би отива в океана, което е важно от гледна точка на възможността за живот там".
Учените смятат също така, че съставът на океана на Европа може би много прилича на солените океани на Земята.
Още: Магнитни бури за седмицата 10-16 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Откриха суперземя, на която е възможно да има живот