Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На МКС отново изтича възух

22 януари 2021, 17:18 часа • 1735 прочитания

Ново място на изтичане на въздух може да има в руския модул на Международната космическа станция (МКС), заяви Владимир Соловьов, директор на полета на руския сегмент на МКС, цитиран от РИА Новости.

Още: Исак Нютон и предсказанието за края на света през 2060 г.

Още: Магнитни бури за седмицата 17-23 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

"Досега намерихме една пукнатина, но се съмняваме, че има и друга. Друго място, където има някакво изтичане", каза той в ефира на телевизионния канал "Россия-24", предаде агенция Фокус.

„Трябва да донесем много мощен микроскоп на товарен кораб, с помощта на който трябва да намерим това място“, добави Соловьов.

Според него общият размер на теча може да се сравни с отвор с диаметър 0,2 милиметра.

Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)

Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук

Малко изтичане на въздух на МКС беше регистрирано през септември 2019 г. През август-септември 2020 г., след като скоростта му се е увеличила петкратно, екипажът затваря два пъти люковете в модулите на МКС, за да провери тяхната плътност и е изолиран за няколко дни в руския сегмент на станцията.

Оказа се, че течът се намира в междинната камера на руския модул "Звезда". През октомври космонавтите Анатолий Иванишин и Иван Вагнер откриха 4,5-сантиметрова пукнатина с помощта на чаени листа. Тя е била временно запечатана. Това обаче не елиминира напълно изтичането на въздух. От „Роскосмос“ заявиха пред РИА Новости, че пукнатината не застрашава МКС и екипажа, а наземните специалисти ще решават как да я поправят окончателно.

Според Юрий Гидзенко, заместник-директор на полета на руския сегмент на МКС, специален комплект за ремонт ще бъде доставен до станцията с товарния кораб „Прогрес“ МС-16 през февруари за окончателното запечатване на пробойната. През декември изпълнителният директор за пилотираните програми на „Роскосмос“ Сергей Крикальов заяви пред РИА Новости, че екипажът на МКС търси ново място на изтичане на въздух в междинната камера. Той също така каза, че версията за умора на метала е била изключена от специалисти и смята, че версията за образуване на пукнатини поради твърдо скачване е малко вероятна.

В момента руските космонавти Сергей Рижиков и Сергей Куд-Сверчков, американските астронавти Катлийн Рубинс, Майкъл Хопкинс, Виктор Глоувър и Шанън Уокър и японецът Соичи Ногучи работят на борда на МКС.

Още: Хюстън, Мумбай има проблем: Нещо се обърка със сателит на Индия (ВИДЕО)

Още: Магнитни бури за седмицата 3-9 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес